Her İnsan Biraz Kedidir! Birçoğumuzun Sahip Olduğu 10 Kedi Özelliği

Birçok kişi için kediler en sevimli dostumuzdur ve zamanla ailemizin bir parçası olurlar. Bir kedi sahiplendiğimizde aslında hayvandan öte, duyguları ve alışkanlıkları olan bir canlı ile aynı evi paylaşmış oluruz.; hayatımıza renk katar, alışkanlıklarımızı değiştirir ve deli dolu bir arkadaş edinmiş oluruz. Listemizde kedilerle paylaştığımız ortak özelliklerimizi sıraladık. Bu özellikler biraz sevgi, eğlence ve biraz tırmalama içerebilir! ? ?

1. İkimiz de sevgiden ve arkadaşlıktan hoşlanırız.

Kediler çok sosyal canlılardır. Onlar da tıpkı biz insanlar gibi sosyalleşmeye bayılırlar. Sadece kendi sahiplerine değil, aynı zamanda diğer insanlarla da çok iyi anlaşabilirler. Ancak biraz kıskanç olabilirler ve kendi sahiplerini kıskanabilirler. Kıskandıkları zaman dikkat edin, pati gelebilir!

2. Sosyal canlılar oldukları için insanlarla benzer öğrenme şekline sahiptirler.

Kedileri eğitebilmek için söz yetmez, davranışlarla hareket etmek gerekir. Eğer bir davranışının sonucunda ödül varsa, kedi aynı davranışı sergiler. Ödül sistemi kediler için güzel bir öğrenme şeklidir, mesela biz de bir davranışın sonucunda bizi mutlu edecek bir şey varsa onu elde etmek için sağlam adımlar atarız. Kediler de bazı hareketleri bu şekilde öğrenirler.

3. Rahatımıza düşkün oluruz.

Kediler sürekli ordan oraya koşturan ve hareket etmeden duramayan canlılar değildir. Nerede olursa olsun kediler uyumaya ve dinlenmeye bayılırlar. Hele ki çok lezzetli bir öğün yedikten sonra uyumak, onlar için büyük bir zevk haline dönüşür!

4. Oyun oynamaya bayılırız!

Canımız sıkıldığında nasıl keyiflenmek ve kafa dağıtmak için oyun oynuyorsak, kediler de oyun oynamaya bayılırlar. Hele bazı kediler vardır ki, oyuncu olarak doğmuşlardır ve oyun oynamaktan asla sıkılmazlar!

5. Sevgimizi dokunarak belli etmeyi severiz.

Kediler sevgilerini bazen bizi yalayarak, bazen de minik ısırıklar şeklinde belli ederler. Tıpkı insanlar gibi onlar da temas etmeyi severler. Eğer bir kedi birine temas etmiyorsa, bilin ki ondan pek hoşlanmamıştır.

6. Güven hissi en temel duygularından biridir.

Kedilerle iyi anlaşabilmek için onlara güvende hissedecekleri bir ortam yaratmak gerekir. Öyle her yere girmezler ve herkesle oynamazlar. Güvenlerini kazanmak biraz zaman alabilir ancak güven ortamı oluştuktan sonra o ortamdan kopmaları zor olur.

7. Biraz kıskanç olabilir miyiz? Sadece biraz…

Patili dostlarımız sahiplenici canlılardır. Sahip oldukları ne varsa dokunulmasından pek haz etmezler, özellikle sahiplerine karşı pek korumacı davranırlar. Aidiyet duyguları da bu yüzden çok gelişmiştir.

8. Mahremimize saygı duyulmasını isteriz.

Nasıl ki kişisel alanımıza herkesin girmesini istemiyorsak, aynı durum kediler için de geçerlidir. Onlara karşı mesafeli durmamızı isterler ve onlara sürekli dokunmamız onları rahatsız edebilir. Eğer onları rahatsız edersek ve kişisel alanlarına girmeye çalışırsak bir pati tarafından itilebiliriz! ?

9. Alışkanlıklarına bağlıdırlar ve vazgeçmeleri biraz zor olabilir.

Tırmalama tahtaları, oyuncakları, mama kapları, vücudunun kaşıdığımız yerleri, uyudukları yerler… Kedilerin bir şeye alışmaları kolaydır ve bu alışkanlıklardan vazgeçmeleri zordur. Eğer evde kedini bulamıyorsan ve aradığında hemen bulmak istiyorsan, onun sürekli gidip uyuduğu yere bakabilirsin. Eminiz onu orada göreceksin.

10. Biz insanlar gibi onlar da kolay hastalanabilirler.

Her ne kadar üzücü olsa da, kediler hemen hastalanabilirler. Yedikleri mamadan, içtikleri sudan ve evin ısısından bile etkilenebilirler. Hatta yuttukları toz miktarı bile onları hasta edebilir. Bu yüzden patili dostumuzun sağlıklı bir yaşam sürmesi için ona iyi bakmalıyız. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx