Artık eski verilerinizi çok daha kolay silebileceksiniz

10 Ekim’de Vali Newsom, Silme Yasası olarak bilinen SB 362’yi imzalayarak Kaliforniya Gizlilik Koruma Ajansı’nın (CPPA) eyalet sakinlerinin tüm veri komisyoncularının bilgilerini silmelerini talep etmelerine olanak tanıyan bir araç oluşturup kullanıma sunmasını zorunlu kıldı. Kaliforniya’da yaklaşık 500 kayıtlı veri komisyoncusu bulunuyor.

Tasarıyı savunanlar bunu gerekli bir koruma olarak lanse ediyor. Tasarının yazarı Senatör Becker yaptığı açıklamada, “Veri komisyoncuları her birimiz hakkında binlerce veri noktasına sahip ve şu anda üreme sağlığı, coğrafi konum ve satın alma verilerini en yüksek teklifi verene satıyorlar” dedi. “Silme Yasası en hassas bilgilerimizi koruyacak.”

Artık eski verilerinizi çok daha kolay silebileceksiniz

Mevcut gizlilik yasaları Kaliforniyalıların bu talepte bulunmasına izin veriyor ancak bunun için her şirketle ayrıca iletişime geçmeleri gerekiyor ve talepleri reddedilebiliyor. CPPA’nın gerekli sistemi kurması için 2026 yılına kadar süresi var ve komisyonculardan bunu kullanmaları için ücret alma yetkisine sahip. Silme Yasası uyarınca, her komisyoncunun CPPA’ya kaydolması ve silme taleplerini her 45 günde bir yerine getirmesi gerekiyor, aksi takdirde para cezası gibi bir cezayla karşı karşıya kalma riski bulunuyor. Üçüncü taraf uyumluluk denetimlerinin 2028’de başlaması ve bundan sonra her üç yılda bir gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Silme Yasası, tüketicilerden verilerini silmek için fahiş miktarlarda para talep eden ve küçük işletmelerin veya kar amacı gütmeyen kuruluşların bu ayrıntılı bilgi olmadan hedef kitlelerine ulaşamamaları konusundaki endişelerini dile getiren Ulusal Reklamverenler Birliği gibi kuruluşların muhalefetiyle karşılaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx