Zenginin iftarı

Zenginin iftarı

Bu yıl gıda fiyatları 2 kat hatta 3 kat zamlandı. İftar sofralarını kurmak yoksul aileler için büyük zorluklar barındırsa da zengin aileler iftarlarını ister lüks restoranlarda isterlerse evlerinde rahatlıkla yapabilecekler. Lüks restoranlarda iftar sofralarının kişi başına maliyeti bin 250 liraya kadar çıkıyor. Lüks restoranda iftarını açan 4 kişilik bir aile 5 bin lira fatura ödeyecek. Bu paraya, aylığı 5 bin lira bile olmayan asgari ücretli bir ay çalışıyor.

FİYATLAR KATLANSA DA…

Zenginin evinde kuracağı iftar sofrasını süsleyen pastırmanın kilosu kimi yerde 400 lirayı aşıyor. Sucuğun kilosu iki kat artışla 170 lirayı geçti. Tereyağı ve balın fiyatları katlandı. Bonfile bir önceki yıla göre yine yaklaşık 2 kat artışla 200 liranın üstüne çıktı. Antep fıstığı, ceviz içi, kuru kayısı lokum fiyatları 2 hatta 3 kata varan seviyelerde arttı. Ancak, artan fiyatlara rağmen bu yıl da zengin sofralarından kuş sütü eksik olmayacak.

Not: Nisan 2021 fiyatları TÜİK. 2022 Mart fiyatları TÜİK ve güncel fiyatları dikkate alınarak hesaplanmıştır. Yanında birimi belirtilmeyen ürünlerin 1 kilogram fiyatıdır.

Zenginin pidesi susamlı yumurtalı

Zengin aileler bu yıl da iftar sofralarından pideyi eksik etmeyecek. Ramazan pidesinin boş hali 3 liradan 6 liraya çıkarken susamlı yumurtalı pidelerin fiyatı bu yıl 9 liradan satılacak. Geçen yıl bu pideler 5 liradan satılıyordu. Fiyatlar yaklaşık iki kat artsa da pahalı pideler zengin iftar sofralarının vazgeçilmezi olarak her zamanki yerini alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.