Vestel, birinci entegre raporlarını yayınladı

Vestel, yeni entegre iş stratejisi ve 2021 yılı sonuçlarını açıkladığı birinci entegre raporlarını, Uluslararası Entegre Raporlama Kurulu’nun (IIRC) belirlediği çerçevede, Global Raporlama Teşebbüsü (GRI) tarafından yayımlanan standartlarla uyumlu biçimde kamuoyuyla paylaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Zorlu Kümesi’nin Akıllı Hayat 2030 vizyonu ile uyumlu olarak belirlenen yeni entegre iş stratejisi, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi sağlama, risk ve fırsatları daha aktif yönetme gayesiyle geliştirildi.

Vestel’in yeni vizyonu hayatı kolaylaştıran, erişilebilir ve akıllı eserleriyle toplumsal ve çevresel yarar yaratan bir teknoloji şirketi olmak formunda belirlendi.

Teknolojinin gücüyle tüm paha zincirinde insan odaklı dönüşümü gerçekleştirmek, net sıfır emisyonlu iktisada geçiş için yenileyici iş modelleri kurgulamak ve döngüsel ekonomiyi benimsemek, çevresel ve toplumsal yarar yaratarak geleceğin gereksinimlerini karşılayan ve hayatı kolaylaştıran tahliller üretmek, şirketin ana strateji alanlarını oluşturuyor.

Vestel ayrıyeten, 2021’de imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Global Prensipler Mukavelesi’nin insan hakları, çalışma standartları, etraf ve yolsuzlukla uğraş alanlarındaki 10 unsurunun tüm iş dünyası tarafından hayata geçirilmesi için verdiği takviyesi kesintisiz sürdürecek.

ÖNEMLİ İŞ BİRLİKLERİ İLE BÜYÜME

Vestel, Güney Koreli Daewoo markası altında beyaz eşya, televizyon üretimi ve satışı için 10 yıllık bir marka lisans kontratı imzaladı. Bu mutabakat Vestel’in Avrupa’daki pazar hissesine katkı sunarken, Rusya ve Türk Cumhuriyetlere yönelik satışlarına da ivme kazandıracak.

Şirket, elektrikli araç şarj üniteleri üretimi için Iberdrola’dan sonra Avrupa’nın önde gelen güç şirketlerinden E.ON ile de mutabakat imzaladı. Bu kapsamda Almanya’da birçok noktada kullanılacak elektrikli araç şarj ünitelerini Vestel üretecek.

Play-Fi ses teknolojili TV’ler geliştirmek için yeni kuşak ses, görüntüleme ve sensör alanında dünya önderi olan DTS şirketi ile iş birliği muahedesi yapıldı. Şirket, ayrıyeten, internet tabanlı TV yayıncılığı hizmetinin alınmasını sağlayan over-the-top kutuların üretimini yaparak içerik sağlayıcılar ve telekom operatörleriyle iş birliğini güçlendirdi. Vestel, 5G alt yapısıyla ilgili çalışmalara da başladı.

KATMA KIYMETLİ ESER VE ÇÖZÜMLER

Vestel, AR-GE ve inovasyon ile dijital dönüşüme odaklanıyor. Her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 2’sini AR-GE faaliyetlerine ayıran Vestel, geçen yıl da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve AR-GE Merkezleri Ödülleri’nde kesiminin “En Yeterli AR-GE Merkezi” unvanını aldı.

2021’de en çok Avrupa patenti alan Türk şirketi Vestel oldu. Bilime Dayalı Maksat (SBTi) koyma taahhüdü veren şirket, net sıfır emisyonlu bir gelecek için kıymet taşıyan elektrikli ve otonom araçlara yönelik olarak otomotiv elektroniği ve elektrikli araç şarj aygıtları ile bu alandaki çalışmalarını genişletmeye devam ediyor.

Öte yandan, şirketin geliştirdiği mikrofiber filtre sistemine sahip çamaşır makineleri mikroplastiklerin suya karışmasını büyük ölçüde önlüyor, UV-C teknolojili “Gün Işığı-Pro” eserler ise tüketicilerin artan hijyen muhtaçlığını karşılamaya yardımcı olurken, birebir vakitte güç ve su verimliliği sağlıyor.

CİRO, EVVELKİ YILA NAZARAN YÜZDE 51 ARTTI

Avrupa’nın tek alan üzerine konseyi en büyük üretim komplekslerinden Vestel City’de ürettiği eserleri dünyanın 158 ülkesine ulaştıran Vestel’in, konsolide cirosu 2021 yılında evvelki yıla nazaran yüzde 51 artarak 32,5 milyar TL’ye ulaşırken, FAVÖK de 5,5 milyar TL ile bugüne kadarki en yüksek pahasına çıktı.

14’ü yurt dışında olmak üzere toplam 24 şirketten oluşan Vestel Şirketler Kümesi, inovasyon ve insan odağında güçlü büyümesini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.