Ukraynalı boksör Usyk, İngiliz rakibini yere serdi!

Ukraynalı Oleksandr Usyk, Büyük Britanyalı Anthony Joshua’yı yenerek Dünya Boks Birliği (WBA), Dünya Boks Tertibi (WBO), Milletlerarası Boks Federasyonu (IBF) ve Milletlerarası Boks Tertibi (IBO) ağır sıklet kemerlerini korudu.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Üstün Dome Salonu’nda yapılan ağır sıklet unvan maçında, çıktığı 19 karşılaşmadan da galip ayrılan Usyk ile mesleğindeki 26 müsabakanın 24’ünü kazanan Joshua karşılaştı. Rövanş karşılaşmasını, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da izledi.

32 yaşındaki Joshua birinci müsabakaya nazaran daha agresif bir dövüş sergilese de Usyk, 12 raunt sonunda oy çokluğuyla ringden galip ayrıldı. Hakemlerden ikisi, Usyk’e yüksek puan (115-113 ve 116-112) verirken, bir hakem ise oyunu (115-113) Joshua’dan yana kullandı.

Beş büyük profesyonel boks tertibinden dördünün (WBA, WBO, IBF, IBO) ağır sıklet kemerinin sahibi Usyk böylelikle unvanlarını korudu.

35 yaşındaki Usyk. gayretin ardından “Bu zaferi ülkeme, aileme, takımıma ve bu ülkeyi savunan tüm orduya adıyorum.” sözünü kullandı.

“Tyson Fury’nin şimdi emekli olmadığına ve benimle dövüşmek istediğine eminim.” diyen Ukraynalı boksör, Dünya Boks Kurulu (WBC) ağır sıklet kemerini elinde tutan Büyük Britanyalı Fury’yi maç yapmaya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.