Tütün firmalarına sigaralardaki nikotini azaltma talimatı verildi

Tütün şirketleri, ABD’de sigara içenlerin sayısını azaltma gayretinin bir modülü olarak,  sigaraların nikotin içeriğini düşürmeye zorlanacak. Gaye, eserlerin daha az bağımlılık yapması…

ABD Lideri Joe Biden idaresindeki Beyaz Saray Bütçe Ofisi dün yaptığı açıklamada, “sigaralarda azamî nikotin seviyesi” belirleme teklifinin gençlerin bağımlı hale gelmesini önlemeye yardımcı olacağını ve uzun vadeli sigara içenlerin sigarayı bırakmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Times’ta yer alan habere nazaran, Gıda ve İlaç Dairesi de (FDA), bu hareketin yüzyılın sonuna kadar tütünle ilgili hastalıklarda sekiz milyon daha az vefata yol açabileceğini öngördü.

Tütünde bulunan nikotin unsuru, yüksek ölçüde bağımlılık yapar, beyinde uygun hissettiren kimyasal dopamini hür bırakan ve sigara içenlerin daha fazlasını istemesine neden olan reseptörleri aktive eder.

Plan, tütün denetim kümeleri tarafından memnuniyetle karşılandı, fakat sanayinin de karşı çıkması mümkün.

2018’de yayınlanan bir araştırma, sigara içenlerin rastgele düşük nikotinli bir sigara verdiğini ve daha az sigara içtiğini ve daha az bağımlılık belirtisi gösterdiğini buldu. Amerikalıların yüzde 12,5’inin sigara içtiği belirtildi. İngiltere’de bu sayı 2020’de yüzde 14,5’ti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.