TCMB internet sitesi sertifika değişikliğine ait basın duyurusu yayımladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) sitesinde SSL sertifikası ile ilgili 15 Temmuz 2022 Cuma günü yapacağı değişikliği yayımladı.

Duyuru şu formda:

“Bankamız İnternet sitesine (www.tcmb.gov.tr) inançlı erişimi sağlamak için kullanılan SSL sertifikası 15 Temmuz 2022 Cuma günü saat 23.00’te değiştirilecektir. Siteden data çeken kullanıcıların değişiklik sonrası erişimlerini denetim etmesi, sorun yaşamaları halinde burada bulunan yeni sertifikaları sistemlerine eklemesi gerekmektedir. 

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

SSL SERTİFİKASI NEDİR?

SSL sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve şifreli bir ilişki sağlayan dijital bir sertifikadır. Bir web sunucusu ve web tarayıcısı ortasında şifreli temas oluşturan bir güvenlik protokolü olan SSL’nin açılımı İnançlı Yuva Katmanıdır.

Kısacası: SSL, internet kontaklarının inançlı olmasını sağlar ve hatalıların iki sistem ortasında aktarılan bilgileri okumasını ya da değiştirmesini pürüzler. Adres çubuğundaki URL’nin yanında bir asma kilit işareti görüyorsanız bu, ziyaret ettiğiniz sitenin SSL sertifikasıyla korunduğu manasına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.