Sudan’da sel felaketi: 80 kişi öldü, OHAL ilan edildi

Sudan’da şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen seller nedeniyle can kaybı 80’e yükselirken, Bakanlar Şurası, Nil Irmağı, Gezira, Beyaz Nil, Batı Kordofan, Güney Darfur ve Kassala eyaletlerinde OHAL ilan etti.

Sudan’da şiddetli yağışların neden olduğu sellerde can kaybı arttı. Sudan’ın Nil Irmağı, Gezira, Beyaz Nil, Batı Kordofan, Güney Darfur ve Kassala eyaletlerindeki sellerde can kaybı 80’e yükseldi. Bakanlar Konseyi, kelam konusu 6 eyalette OHAL ilan etti.

Bakanlar Heyeti, eyaletlerdeki sel felaketlerinden etkilenenlere yardım sağlamak için resmi ve tanınan organlardan iç ve dış insani dayanağı çekmek için gayretlerini seferber etmelerini istedi.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Uyum Ofisine nazaran, haziran ayından bu yana yaklaşık 136 bin Sudanlının sel ve şiddetli yağışlardan etkilendi.

OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Sudan’da ekseriyetle haziran ayında başlayan yağışlar eylül ayına kadar sürerken, ağustos ve eylülde sık sık sel ve su baskınları yaşanıyor. Sudan’da 2020’de şiddetli yağışların neden olduğu sellerde yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetmiş ve afetten 100 binden fazla konut etkilenmişti. Ülke genelinde 3 ay mühletle OHAL ilan edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.