Son dakika… Rusya topyekûn saldırıya geçti! İşte hedefteki iki kent

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde… Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile başlayan savaş son dönemde ülkenin doğu bölgelerinde yoğunlaşmış durumda.

Zira 24 Şubat’ta başlayan savaşta ana hedefini ülkenin başkenti Kiev olarak belirleyen Rusya kenti kuşatmış ancak ele geçirememiş, daha sonra ise hedefini Donbas olarak belirlemişti.

Rus kuvvetleri, Luhansk eyaletindeki son büyük şehir ve Donbas’ın hala Ukrayna kontrolündeki en doğu noktası olan Severodonetsk’i ve kardeş şehri Lysychansk’ı hemen güneyde kuşatmak için harekete geçti.

Ülke basını Rusya’nın bu bölgede topyekûn bir saldırı başlattığını duyurdu. Luhansk eyaletinin valisi Serhiy Gaidai, ‘Düşman, Lysychansk ve Sievierodonetsk’i kuşatmak için bir saldırı gerçekleştirmeye odaklandı’ dedi.

UKRAYNA GÜÇLERİ TUZAĞA DÜŞEBİLİR

ABD basınında yer alan haberlere göre, başarılı olursa, hareket Ukrayna birliklerini bölgeyi savunurken tuzağa düşürecek ve Rusya’nın Ukrayna hükümetinin doğudaki ana idari ve askeri bağlantı noktası olan Kramatorsk’a giden yolunu açacak.

Rus birliklerinin üç koldan bölgeye saldırdığı da gelen haberler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.