Şeker piyasasını rahatlatan adım: 400 bin ton şeker ithalatına müsaade verildi

Yılbaşından bu yana stokçunun elinde tutarak fiyatlarını yükselttiği ve nemalandığı şekere, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ithalat müsaadesi verildi. Kararla 400 bin tona varan ve şeker mamulü üreticilerinin kullanabileceği kota Ticaret Bakanlığı tarafından yönetilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan karar nazaran; kamış yahut pancar şekeri ithalatında 400 bin tona kadar gümrük vergisi ve ek mali yükümlülükler sıfır olarak uygulanacak. Karar kapsamında yapılacak ithalat Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek ithal lisansıyla mümkün olabilecek.

YURTİÇİNDE SATIŞI YASAK

Tarife kontenjanının dağıtım yolu ile müracaat ve kullanım temelleri Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiriyle belirlendi. Buna nazaran; açılan tarife kontenjanı, C şekeri tahsisat dokümanı sahibi firmalar öncelikli olmak üzere, kelam konusu eseri şekerli mamul üretiminde hammadde olarak kullanan endüstrici firmalara dağıtılacak. Tarife kontenjanı taleplerine ait müracaatların 10 gün içinde, bakanlığın internet sitesi üzerinden elektronik imza ile yapılması gerekiyor. Türkiye’de yurtiçi şeker üretimi A ve B kotası ismi verilen bir sistemle düzenleniyor ve üreticilere dağıtılıyor. Bu kotalar dışında üretilen ve yurtiçinde pazarlanamayan şekerler C şekeri olarak isimlendiriliyor.

ENDÜSTRİCİ VATANDAŞIN ŞEKERİNİ KULLANMIŞTI

Geçtiğimiz hasat periyodundan bu yana şeker gereksiniminde kendi kendine yeten Türkiye’de fiyatlar stokçular yüzünden tavan yapmış ve gözler bu alana çevrilmişti. Piyasaya şeker vermeyen toptancılar kaosa neden olmuştu. Tüm bunların yanı sıra şeker mamulü üreticilerinin yurt dışından gelen talebe yetişmek için olağan dışı şeker talebi de eklenince piyasada 350 bin ton muhtaçlık ortaya çıkmıştı. Bu gereksinimi gidermek için kolları sıvayan Ticaret Bakanlığı bir sonraki hasat devrine kadar olan muhtaçlığı ithalat yoluyla çözmüş olacak. Raflara gelmesi gereken şeker de endüstricinin radarından çıkarak vatandaşa ulaşacak. Tüm bu atılımlarla birlikte fiyatı 20 lirayı bulan şekerin 15-17 lira bandına düşmesi bekleniyor.

TÜRK ŞEKER İTHALATA KARIŞMAYACAK

Türkiye’deki şeker gereksiniminin yüzde 60’ını karşılayan kamu iktisadi teşkilatı Türk Şeker bu ithalatta yer almayacak. İthalatı sırf doküman sahibi şeker mamulü sanayicileri yapabilecek. Muhtaçlığı kadar olan şeker talebini Ticaret Bakanlığı’na bildiren üreticiler ithalat yapabilecek. Kapasitenin dışındaki gereksinim fazlası talepler ise dikkate alınmayacak. Türkiye’nin günlük şeker gereksiniminin 7 bin 500 ton ile 9 bin ton ortasında hesaplandığını lisana getiren yetkililer, hali hazırda 650-700 bin ton şekerin şu an piyasada bulunduğunu ve eylülde yeni şeker mahsulü ile birlikte depoların yine dolacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.