Savcı da işin içinde: İş insanından 10 milyon TL almaya çalıştılar

Çarşı iddianamesini hazırlayan savcı Adem Meral’in, yanında iki kişi ile Alkar Plaza’ya gittiği, burada iş yeri sahibinden para tahsil etmeye çalıştığı öne sürüldü. Olay, şirketin avukatının polise yaptığı ihbarla ortaya çıktı.

ŞİRKETİN AVUKATI POLİSE İHBAR ETTİ

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, 24 Şubat tarihinde 112 çağrı merkezine bir ihbar düştü. Arayan Alkar Plaza isimli şirketin avukatıydı. Geçen günlerde müvekkilinin ofisine biri Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu, biri cumhuriyet savcısı ve biri ise polis olmak üzere üç kişinin geldiğini, müvekkilinin o gün deprem bölgesinde olması nedeniyle o şahıslarla telefonla görüşerek, ‘firmama neden geldiniz?’ diye sorduğunu, bu şahısların ise ‘buraya gelin sizinle görüşeceğiz’ şeklinde yanıt verdiğini, bu şahısların iş yeri çalışanlarına ise 10 milyon TL alacak konusu olduğunu söylediklerini aktardı. MİT görevlisi olarak kendini tanıtan kişinin bugün telefonla aradığını ve ‘öğleden sonra tahsilata geleceğini’ söyleyen avukat polis ekibi talep etti.

İhbarın ardından Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği’nde görevli polisler, söz konusu iş yerine giderek inceleme yaptı. 11 Şubat tarihinde Çarşı iddianamesini hazırlayan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Adem Meral ve yanında bulunan biri kadın iki kişinin araçlarıyla Alkar Plaza’ya gittikleri tespit etti. İş yerine girdikten sonra iş yeri sahibinin ‘nerede olduğunu’ sordular. Bu esnada Adem Meral kendisinin savcı olduğunu belirtti. Yanındaki kadın ise polis kimliği gösterdi. Diğer erkek şahıs ise kendisini MİT görevlisi olarak tanıttı. İş yerinin sahibinin şehir dışında olduğunun öğrenilmesi üzerine sözde MİT görevlisi olan şahıs, ‘iş yerinin sahibinden 10 milyon TL alacakları’ olduğunu söyledi. MİT görevlisi ve polis olduğunu söyleyen kişiler, iş yerinde bulunan çalışanların üzerlerini aradılar.

SAVCININ DOSYASI AYRILDI

Emniyetin incelemesi sonucu kendini polis olarak tanıtan kişinin Arzu S., MİT görevlisi olarak tanıtan şahsın Anar K. Olduğu tespit edildi. Evlerine operasyon düzenlenen bu şahıslar gözaltına alınıp, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Arzu S. İfadesinde, Muharrem K. İsimli bir şahıstan bahsederek, “Bu şahıs ‘Alkar Plaza’nın sahibinin FETÖ ile bağlantısı olduğunu, para kaynağı olduğunu, 62 adet şirket yönettiğini’ söyledi. Kendileriyle beraber işin içinde olan diğer şahısların isimlerini verdiler.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, şüphelilerin usulsüz olarak kamu görevini üstlendikleri, iş yerinin girilemez olan bölümü mutfağa girdikleri, iş yeri dokunulmazlığını ihlal ettikleri, kendilerini polis ve MİT olarak tanıtarak aldatıcılık etkisi kullanarak menfaat elde etmeye çalıştıkları anlatıldı. İş yeri sahibin ve çalışanlarının aralarında olduğu dört kişi iddianamede müşteki olarak yer alırken dört kişi ise şüpheli olarak yer aldı. Şüphelilerin, ‘kamu görevini usulsüz üstlenme, işyeri dokunulmazlığını ihlal etme, kişinin kendini kamu görevlisi olarak tanıtmak suretiyle dolandırıcılık, haksız arama’ suçlarından cezalandırılması istendi. Savcı Adem Meral’in dosyası ise ayrıldı.

İddialarla ilgili Adem Meral kendisine karşı bir kumpas kurulduğunu belirterek bazı bilgilerin devlet sırrı olması nedeniyle paylaşamayacağını öne sürdü. Meral, “İş yeri sahibine devleti ilgilendiren önemli bir konuyla ilgili bilgi almak için mesaj attım. Ancak onun gelmemesi üzerine iş yerine gittim. Orada şüphelilerden Anar saçma sapan şeyler konuşunca ben onu mutfak bölümüne çağırıp kızdım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir