“Saman Alevi” operasyonu: 8 kişi gözaltında

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi grupları, artan saman satış ilanıyla dolandırıcılık olayları üzerine soruşturma başlattı. Yapılan incelemede, toplumsal medyadan satış ilanı veren şüphelilerin, satmayı vadettikleri samanlar için kaparo alarak ortadan kaybolduğu, bu formülle farklı kentlerden 14 kişiyi dolandırdıkları anlaşıldı.

Polis gruplarınca bir mühlet izlenen E.Y. (43), A.Ç. (45), M.A. (37), Ş.İ. (52), E.S. (50), N.K. (56), F.E. (34) ve R.Ö. (38), savcılık talimatıyla 10 adrese eş vakitli ‘Saman Alevi’ operasyonuyla yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin meskenlerinde yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız tabanca, 15 bin lira, çok sayıda cep telefonu ile düzmece kantar fişleri ele geçirildi. Toplumsal medya üzerinden dolandırdıkları şahısları geçersiz kantar fişleri ile oyaladıkları tespit edilen şüphelilerin, dolandırıcılık için kendilerine telefon sınırı kullandıran kişiye ise yüzde 40 hisse verdiği ortaya çıktı.

KUYUMCUYA 250 BİN LİRALIK ALTIN BIRAKMIŞ

Dolandırıcılık çetesinin elebaşısı olduğu belirlenen A.Ç.’nin, tıpkı prosedürle elde edilen altın ve ziynet eşyalarını kuyumcuya emanet bıraktığı da tespit edildi. Yapılan aramada A.Ç.’ye ilişkin olduğu saptanan 250 bin lira bedelinde 35 cumhuriyet altını, tektaş, tuğra, altın zincir, altın küpe ve 3 bilezik bulundu. 

ÇETE ÖNDERİ, FİRARİ HÜKÜMLÜYMÜŞ

Şüphelilerden A.Ç.’nin 20 yıl 18 gün katılaşmış mahpus cezası, E.S.’nin ise 2 farklı evraktan arandığı belirlendi. Sıhhat denetiminin akabinde 8 kuşkulu, tabirleri için Kütahya Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Öte yandan operasyon kapsamında T.K. ve İ.D.’nin arandığı belirtildi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.