Rusya’dan Türkiye’nin muhtemel Suriye operasyonuna dair açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara’ya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüştü. İki bakan daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Karadeniz’de kurulması planlanan tahıl koridoru, ikili bağlantılar ve Ukrayna’nın işgaliyle alakalı açıklamaların yapıldığı basın brifinginde, iki bakan; Türkiye’nin Suriye’ye muhtemel yeni operasyonu hakkında da konuştu.

“MÜSAMAHA GÖSTERMEMİZ KELAM KONUSU DEĞİL”

Çavuşoğu: “Suriye ve Libya’daki gelişmeleri de ele aldık. Farklı görüşlerimiz olsa da Rusya birlikte çalıştığımız bir ülke. Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini bir kere daha vurguladık. Hem Suriye’nin hudut bütünlüğü hem bizim hududumuzu tehdit eden PKK/YPG, maalesef ABD başta olmak üzere birtakım ülkeler tarafından destekleniyor. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkmamız bu yüzden. Hem Rusya’nın hem de ABD’nin teröristlerin temizlenmesi konusunda taahhütleri var. Bu taahhütlerin yerine gelmesini beklemek bizim en doğal hakkımız, müsamaha göstermemiz kelam konusu değil.”“ABD BİR KADRO ÖRGÜTLERİ BESLİYOR, TÜRKİYE’NİN HASSASİYETLERİNİ DİKKATE ALIYORUZ”

Lavrov: “Türk dostlarımızın, dış güçler tarafından (Suriye) sonlarında oluşturulan tehditlerle ilgili hassasiyetlerini dikkate alıyoruz. Memleketler arası toplum Suriye’deki kaideleri ağırlaştırıyor. ABD, Suriye’de gayri legal biçimde bir kadro örgütleri besliyor. Astana fortmatyında yapılan bir sonraki Suriye toplantısı temmuz ayında Nursultan’da yapılacak.

Suriye muhalefetini temsil eden heyet daha yapan olmaya çalışıyor lakin ABD’nin ‘Hiçbir biçimde, Esad rejimi Suriye’yi yönetirken kısıtlamaları kaldırmayacağız’ açıklaması var. Halbuki Suriye’nin toprak bütünlüğünün gözetilmesi lazım. Memleketler arası toplum biraz daha aktif olmalı, Suriye’deki kuralları ağırlaştırıyorlar. Ülkeyi bu kısıtlamalarla boğuyorlar. İnsani yardım bile hakikat düzgün yapılmıyor.”

RUSYA’DAN DAHA EVVEL GELEN OPERASYON MESAJLARI

Lavrov geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; Türkiye’nin Suriye’de olup bitenlere kayıtsız kalamayacağını belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise; yapılacak operasyon için “Esed rejiminin isteği alınmalı” mesajını vermişti.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.