Rusya’dan lazer silah atağı: ‘Nükleer felaket’ uyarısı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürerken, Kremlin idaresinin savaşta lazer silah kullanma atağı milletlerarası toplumda tasa yarattı. 

Rusya’nın Ukrayna’ya işgalinde üçüncü aya girlirken, Rusya’nın Zadira isimli lazer silahlarını Ukrayna’da kullanmaya başladığı açıklamaları kaygıya neden oldu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, ülkenin Kanal Bir televizyonuna, yeni “Zadira” lazer güç silahının 5 km’ye kadar olan maksatları yok edebileceğini ve bir testte beş saniyede bir insansız hava aracını imha ettiğini söyledi.

Yuri Borisov, “Fizikçilerimiz lazer sistemleri geliştirdiler ve artık seri üretiyorlar” diyen Yuri Borisov, Ukrayna’da bu sistemin kullanılmaya başlandığını açıkladı.

Lakin, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy  onu Nazilerin “wunderwaffe”sine benzetti. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin propaganda icadı olan lakin gerçekte var olamayan ‘harika silaha’ wunderwaffe deniliyordu.

ZELENSKİY REAKSİYON GÖSTERDİ

Zelenskiy, “Rusya kendi wunderwaffe’sini bulmaya çalışıyor. Argümana nazaran bu bir lazer silah. Bütün bunlar açıkça işgalin büsbütün başarısız olduğunu gösteriyor.” dedi.

İHA’ları vurmak için tasarlanan lazer sistemlerinin şu anda gelişme basamağında olduğu ve birçoklarının prototip halinde olduğu biliniyor. Geçen ay İsrail başbakanı Naftali Bennett, ülke ordusunun Iron Beam isimli bir lazer müdahale sistemini muvaffakiyetle test ettiğini söylemiş, Twitter’da “Bilim kurgu üzere gelebilir, fakat gerçek” demişti.

Lazer silahları, büyük ölçüde elektrik kullanarak bir maksadı yakmak için yüksek güçlü bir ışını yönlendirerek çalışır. Bir drone kelam konusu olduğunda, dışını eritir ve uçamayacak kadar tahrip olmasına neden olur.

FÜZELERE NAZARAN DAHA UCUZ

İsrail başta olmak üzere lazer silahı geliştiren firmalar, bu silahları füze sistemlerinden daha ucuza satıyor. Bennett daha evvel yaptığı bir açıklamada, maliyetin atış başına 3,50 dolar olduğunu söylemişti.

Kimi analistler, Rus sistemlerinin, denizaltılarda kullanılanlardan farklı olmayan küçük nükleer reaktörlerden güç aldığını söyledi.

Lazer silahları, insansız hava araçlarının ve füzelerin hedeflenmesine odaklanır. Ortalarında Rusya ve Ukrayna’nın da bulunduğu 109 ülke tarafından imzalanan bir kontrat ile askerleri ve sivilleri kör ettiği için lazer silahlarının kullanılması yasaklanmıştı.

‘NÜKLEER FELAKETE YOL AÇABİLİR’

Bir Rus analist, Rus güçlerinin Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini alma teşebbüslerinin neredeyse çıkmaza girdiği savaşta bir fark yaratmak için Moskova’nın silah üretimini artırması gerektiğini söyledi.

Dünya İktisadı ve Milletlerarası Münasebetler Enstitüsü’nün bir kısmı olan Moskova merkezli Memleketler arası Güvenlik Merkezi’nde araştırma vazifelisi olan Dmitry Stefanovich İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, “Bence bunun tesirli olması için Rusya’nın Zadira üretimini artırması gerekecek. lazerler. Şu anda gerçek bir fark yaratmak için ellerindeki sayı kâfi değil.” dedi.

İsminin açıklanmaması şartıyla konuşan ikinci bir analist, Moskova’nın sistemlerinin onlara güç sağlamak için küçük nükleer reaktörlerine bağımlı olduğunu söyledi.

İsmi açıklanmayan Rus analist The Guardian’a “Rusya, Ukrayna’da Zadira yahut Peresvet lazerlerini kullanmayacak. Sorun şu ki, bu lazerler nükleer güç kullanıyor, bu da Ukrayna tesisleri maksat alınırsa, Rus askerlerini radyoaktif materyale maruz bırakarak küçük bir nükleer felakete yol açacağı manasına geliyor ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.