Popocatepetl Yanardağı’na tırmanan dağcı hayatını kaybetti

Meksika’da bulunan ve faaliyetini sürdüren Popocatepetl Yanardağı’na tırmanmaya çalışan 5 dağcı, 4 bin 600 metre yüksekliğe ulaştıklarında yanardağda patlama meydana geldi. Olayda 5 dağcının yaklaşık 50 metrelik bir çukurda mahsur kaldıkları ve yanardağ ağzından fırlayan kaya kesimlerinin üzerlerine düştüğü bildirildi.

Düşen kaya kesimleri nedeniyle dağcı 1 bayan hayatını kaybetti, dağcı 1 erkek ise ağır formda yaralandı.

Meksika Yüksek Dağ Polisi ve Sivil Savunma takımlarının olay yerine gelmesiyle yürütülen arama kurtarma çalışmalarında hayatını kaybeden dağcının cesedine ulaşılırken, öteki dağcılar da kurtarıldı.

Dağcıların, şu anda faaliyette olan Popocatepetl Yanardağı’nın doruğuna tırmanmak için yola çıktıkları ve girişe yasak olan tehlikeli bölgeye geçerek yanardağ ağzına hakikat yaklaştıkları bildirildi.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayından bu yana faaliyetlerini artıran Popocatepetl yanardağında son olarak, 29 Mart 2022 tarihinde büyük bir patlama kaydedildi. Çabucak her gün duman ve kül çıkışı yaşanan yanardağda vakit zaman küçük patlamalar da meydana geliyor. Patlamayla fırlayan kaya modüllerinin etrafa düşmesi sebebiyle Meksikalı yetkililer, vatandaşları yanardağa yaklaşmama konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.