Pınar Selek’ten ‘Mısır Çarşısı’ açıklaması: Çaba edeceğiz

Yargıtay Ceza Genel Konseyi, 1998’de Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ait davada, sanıklar sosyolog Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında verilen beraat kararlarını bozdu. Bu kararın akabinde sanıklar, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle yine yargılanacak.

‘KARARIN HUKUKLA BİR İLGİSİ YOK’

BBC Türkçe’ye yazılı bir açıklama yollayan Pınar Selek, şunları dedi: “Dosyada patlamanın gaz kaçağından olduğuna dair bir çok bilimsel rapor varken, bu hususta benden tek bir tabir alınmamışken, soru bile sorulmamışken, yalnız Abdulmecit Ö. isimli bir kişinin azap altında verdiği fakat mahkemede reddettiği ‘beraber yaptık’ sözüne dayanılarak dava açılmışken, bu şahıs benimle birlikte beraat etmişken, üstelik onun beraati kesinleşmisken, yani yalnızca benim beraatime itiraz edilmişken, bu karar yalnızca yanlış ve akıl dışı değil, insanlık dışıdır.

Bu kararın hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Gerekçeli karar daha çıkmadığı için daha fazla yorum yapamam. Bu haksızlığa karşı sonuna kadar uğraş edeceğim, edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.