Ne dediysek o… Odatv yazdı Erdoğan ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) incelemelerde bulundu.

Taşucu Limanı’nda Abdülhamid Han Sondaj Gemisini İlk Görev Yerine Uğurlama Töreni’ne katılan Erdoğan, daha sonra helikopterle, Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu NGS’ye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basına kapalı gerçekleşen ziyarette incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

NE DEDİYSEK O

Odatv Akkuyu’da yaşanan krizi bir süredir okuyucularına aktarıyordu.

Son olarak Odatv Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrasında Akkuyu’ya gideceğini yazmıştı.

O haber şu ifadeler kullanılmıştı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de bir araya geldiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Akkuyu Nükleer Santrali’nin 2023’te mutlaka bitmesini istediğini söyleyerek önümüzdeki hafta içi bizzat Akkuyu’ya giderek incelemeler yapacağını, oluşan krize bizzat el koyacağını söyledi.”

AKKUYU KRİZİNİ İLK KEZ ODATV DUYURDU

Odatv okurları Akkuyu Nükleer Santrali inşaat projesinin büyük hissedarı Rus devlet şirketi Rosatom’un Türk şirketi İçtaş A.Ş’nin sözleşmesini fesh ettiğini ilk kez bu sütunlarda öğrendi.

Erdoğan’ın Soçi ziyareti öncesi yaşanan bu gelişme ülkenin en önemli gündem maddelerinden biri oldu.

Rus Rosatom şirketi, sözleşmeye aykırı davrandığı, iş güvenliğini sağlayamadığı gerekçeleri ile Türk şirketi İçtaş ile yollarını ayırma kararı aldığını açıkladı.

İçdaş ise Rus Rosatom’un usulsüz bir şekilde sözleşmenin feshine gittiğini, Türk şirketini devreden çıkararak Rus şirketlerle yola devam edeceğini, milli sermayenin alaşağı edildiğini öne sürdü. Siyasi parti temsilcileri de ardı ardına açıklamalar yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.