Mustafa Şentop’tan Ermenistan ile olağanlaşma iletisi

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Ermenistan ile başlatılan olağanlaşma sürecini, bölge için kıymetli ve tarihi bir fırsat olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Özellikle diasporadaki radikal kısımların sürece ziyan vermesine, ilgileri zehirlemesine ve Ermenistan’ı esir almasına müsaade edilmemelidir. İlgili bütün aktörleri de yapan davranmaya ve kelam konusu sürece takviye vermeye davet ediyoruz” dedi.

Şentop, Atatürk Kültür, Lisan ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi mesken sahipliğinde Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Van’da Katliam, Yıkım, İşgal: Tehcire Giden Yol” bahisli sempozyumda iştirakçilere görüntü iletiyle seslendi.

Osmanlı topraklarında, Anadolu Ermenilerinin tıpkı başka milletler üzere Türklerle birlikte uzun yıllar boyunca barış ve huzur içinde yaşadıklarını ve hatta Ermeni toplumunun büyük çoğunluğunun yüksek düzeyde ekonomik ve toplumsal koşullar altında ömürlerini idame ettirdiklerinin bilindiğini anlatan Şentop, Ermeni çeteler tarafından başlatılan isyanlar sonucunda iç huzurun sağlanması ve saf insanların canlarının korunması tarafındaki zaruretten ötürü alınan tehcir kararına “soykırım” demenin mümkün olmayacağına vurgu yaptı.

TBMM Lideri Şentop, “Ecdadımız; o günün şartlarında bilfiil devam eden bir isyana ve artarak süren katliamlara karşı alınan bu son derece legal ve makul kararı uygularken dahi, ulu gönüllülükten, haktan, adaletten ve merhametten taviz vermemiştir” diye konuştu.

“1915 OLAYLARININ ‘SOYKIRIM’ KAVRAMIYLA UZAKTAN YAKINDAN BİR İLGİSİ YOKTUR” 

“Ermenilerin bütün telaffuzlarını neredeyse ‘Türk düşmanlığı’ üzerine kurduklarını ve kelamda bir ‘soykırım’ mağduriyeti ithamıyla birçok devletin takviyesini aldıklarını” kaydeden Şentop, 1948 Soykırım Sözleşmesi’ne nazaran kelam konusu hatanın, sırf yetkili bir mahkeme tarafından karar altına alınması gerektiğine dikkati çekerek, “1915 olaylarının ‘soykırım’ kavramıyla uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı üzere, bu olayların ‘soykırım’ olarak tanımlanabilmesi için memleketler arası hukukta öngörülen koşulların hiçbiri de mevcut değildir.” sözünü kullandı.

Birtakım ülkeler tarafından propagandası yapılan tek taraflı telaffuzun mutlak gerçeklikmiş üzere lanse edilmesinin yanlış olduğunun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da teyit edildiğini belirten Şentop, arka niyetli ve bilimsellikten uzak yaklaşımların siyasi bakımdan kin ve nefreti körükleyerek Ermenistan ile Türkiye ortasındaki alakaların olağanlaşmasına yönelik çabaları engellemeyi ve hatta öbür ülkelerle olan bağlantılara gölge düşürmeyi amaçladığını söyledi.

Mustafa Şentop, Türkiye’yi “soykırım” argümanlarıyla amaç alanların, Afrika’da, Balkanlar’da, Cezayir’de, Ruanda’da yüz binlerce cana kıyarak katliamlar ve soykırımlar yaptıklarını yahut bunlara sessiz kaldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bütün bir yeryüzünü nasıl talan ettiklerini, sömürdüklerini, yaşanmaz hale getirdiklerini biliyoruz. Temiz insanları renginden, dininden ve yalnızca kendilerine benzemedikleri için nasıl yok ettiklerini biliyoruz. Bunlar, kendi geçmişlerine bakıp hesaplaşmak yerine, bizi karalamanın, tarihimizi siyasi münasebetlerle manipüle etmenin yollarını arıyorlar. Bizim, tarihe kara sayfalar ek eden, insanlığın hafızasını acı anılara mahkum eden, kentleri kendince imar ederken konut sahiplerinin izlerini toprağa gömen ülkelerden öğreneceğimiz bir şey yoktur.”

Türk milletinin sayısız medeniyet kurmuş müstesna milletlerden olduğunu tabir eden Şentop, Osmanlı’nın da yönettiği toprakları binlerce yapıtla donatıp, mevcutları koruma ederek bu topraklara muazzam bir kültür mirası bıraktığını anımsattı.

TBMM Lideri Şentop, “Ülkemizde cami, kilise ve sinagogun birebir sokakta bulunduğu sayısız örnek vardır. Bu durum, ecdadımızın yönetiminin, medeniyetimizin beşere ve inanca verdiği değerin en hoş simgelerinden biridir” değerlendirmesinde bulundu.

“ERMENİSTAN İLE BAŞLATILAN OLAĞANLAŞMA SÜRECİ TARİHİ BİR FIRSAT”

“Elbette ki acılarımızı unutacak değiliz. Fakat geçmişte saplanıp kalmak yerine büyük bir devlet olmanın gereği olarak geleceği şekillendirmeyi tercih edeceğiz” diyen Şentop, Ermenistan ile başlatılan olağanlaşma sürecinin değerine işaret ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ermenistan ile başlatılan olağanlaşma sürecini de bölge için değerli ve tarihi bir fırsat olarak kıymetlendiriyoruz. Bilhassa diasporadaki radikal kısımların sürece ziyan vermesine, ilgileri zehirlemesine ve Ermenistan’ı esir almasına müsaade edilmemelidir. İlgili bütün aktörleri de yapan davranmaya ve kelam konusu sürece dayanak vermeye davet ediyoruz.

Ecdadımızın, Millet-i Sadıka diyerek muhabbet ve itimat duyduğu Ermenilerle Türkler ortasında bir düşmanlık varmış üzere yansıtılması, siyasi propagandalarla iki toplum ortasında hasımlık tohumlarının ekilmeye çalışılması ve tarihimizin günümüzün ucuz politik menfaatleri için çarpıtılmaya ve karalanmaya çalışılması, geçmişimize yapılacak en büyük haksızlıklardan birisi olacaktır.”

Tarihini güzel bilen ve bu konuda rastgele bir tereddüt yaşamayan Türkiye’nin, arşivlerini bütün dünyaya açarak gerçeklerin bağımsız ve tarafsız bir biçimde araştırılması için samimi ve şeffaf bir yaklaşım benimsediğini aktaran Şentop, “Kendi vatanında Ermeni çetelerinin zulmüne uğrayanların, zulme karşı canları kıymetine çaba edenlerin aziz anısına ebediyen sahip çıkacağız.” görüşünü paylaştı.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.