Motosiklet ve bisiklet kazalarında ‘koruyucu ekipmanlar’ hayat kurtarıyor

Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, motosiklet ve bisiklet kazalarındaki mevt oranının öteki araçlara nazaran 20 kat fazla olduğuna dikkati çekerek, sürüş sırasında korucuyu ekipman kullanımının hayati ehemmiyet taşıdığı ihtarında bulundu.

Yüzbaşıoğlu, motosiklet ve bisikletin kullanım kolaylığı nedeniyle günlük hayatta sıkça tercih edildiğini söyledi.

İnsan bedeninin dış etkenlere karşı hassas olduğunu belirten Yüzbaşıoğlu, “Motosiklet yahut bisiklet kullanan kişinin geçirdiği kazadaki mevt oranı, başka araç kazalarına nazaran yaklaşık 20 kat daha fazla” dedi.

Yüzbaşıoğlu, şoförlerin araç trafiğinin ağır olduğu bölgelerde tedbirlerini arttırması gerektiğine işaret ederek, alınacak her önlemin kazalardaki ömür talihine katkı sunduğunu vurguladı.

“EK ÖNLEMLER KORUYUCULUĞU DAHA DA ARTIRACAKTIR”

Kask ve gözetici kıyafet kullanımının, kazalardaki yaralanmaları değerli ölçüde azalttığına dikkati çeken Doç. Dr. Yüzbaşıoğlu, şöyle konuştu:

“Acil servislere müracaat yapılan kazalarda, birden fazla vakit kask ve gibisi kollayıcı kıyafetlerin olmadığını görüyoruz. Genç yaştaki bireylerde ölümcül beyin ve omurilik yaralanmaları yaşanıyor. Ne yazık ki bu hastalara birçok vakit yapılacak bir şey olmuyor. Kazalarda kask kullanımının mevt oranını yaklaşık yüzde 40, beyin ve omurilik yaralanmalarını da yüzde 75 oranında azalttığını biliyoruz.

Bunun üzerine omuriliği koruyacak kıyafetler, eldivenler ve botlar giyilerek alınacak ek önlemler koruyuculuğu daha da arttıracaktır. Profesyonel motosiklet kullanan bireyler giysileriyle trafikte hoş bir örnek teşkil ediyor. Onları örnek alırsak bu kazalardaki vefat ve yaralanmalar önemli derecede azalacaktır.”

Yücel Yüzbaşıoğlu, şoförlerin yanı sıra yolcuların da hami kıyafet kullanması gerektiğini tabir ederek, “Kazalarda şoför tahminen kendisini kurtarabilir ancak gerideki yolcunun vefatına ya da sakatlanmasına neden olabilir. Şoförlerin, gerilerine kasksız olarak yolcu bindirmemeleri gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Trafik kurallarına uyulmasının kazaları önleyebileceğine değinen Yüzbaşıoğlu, motosiklet ve bisiklet şoförlerinin “defansif sürüş” tekniğini tercih ederek çok süratten kaçınması gerektiğini lisana getirdi.

“KAFA VE OMURGA TRAVMASI GEÇİRENLERİ ASLA OTURTMAYA ÇALIŞMAYIN”

Acil Tıp Uzmanı Yüzbaşıoğlu, kaza sonrası etraf güvenliğinin alınmasının değerli olduğunu vurgulayarak, “Kaza anında etraf güvenliğine dikkat edilmesi gerekiyor zira trafik akışının devam ettiği düşünüldüğünde arttan gelecek araçlarla daha büyük kazalar meydana gelebilir. Gerekli ikazlar ve işaretler koyulduktan sonra 112 Acil Davet Merkezi ile irtibata geçilerek olayla ilgili bilgi verilmeli” diye konuştu.

Yaralılara birinci müdahaleye de değinen Yüzbaşıoğlu, şunları kaydetti:

“Motosiklet ve bisiklet kazası geçirmiş şahıslara yapılacak müdahalede birinci olarak şuurlarının yerinde olup olmadığının denetim edilmesi ve hava yolu güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Şuuru kapalı şahıslarda kaskın önündeki gözetici kısım açılarak nefes alması sağlanmalı. Şayet bu şahıslar nefes alabiliyorsa durumu kıpırdatılmadan sıhhat takımları gelinceye kadar beklememiz gerekiyor.

Kişinin nefes almadığını tespit edersek, o vakit ağzının içinde bir cisim olup olmadığını denetim etmemiz gerekiyor. Baş ve omurga travması geçiren şahısları asla bulundukları yerde oturtmaya çalışmayın. Şayet kişinin şuuru yerindeyse kendisi kalkacaktır ancak kendisi kalkamayan bir kişiyi oturtup, bir şeyler içirmeye çalışmak meydana gelebilecek tıbbi hasarları arttıracaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.