Miçotakis’ten Türkiye’ye ‘kriz sizin kusurunuz yüzünden çıktı’ suçlaması

Yunanistan’ın en saygın gazetesi Kathimerini’de yer alan habere nazaran; Başbakan Kriyakos Miçotakis hükümeti yeni bir savunma programını Yunan parlamentosuna sundu.

Sunulan yeni programda; Girit’teki Souda deniz ve hava üssünün alyapısının yenilenmesi ve daha moderna hale getirilmesi için 190 milyon euroluk bir fon ayrıldı.

Miçotakis hükümetinin sunduğu silahlanma programında ayrıyeten; denizaltı savunma gayesiyle kullanılan Sikorsky MH-60R SeaHawk S-70 Aegean Hawk helikopterlerinin yanı sıra RM-70 ve 122 mm roketatarların modernizasyonu da yer alıyor.

Leopard 2 tankları için 30 bin 120mm mermi tedariki için de yaklaşık 150 milyon euro harcanacak.

Bu adımlarla Atina’nın; Doğu Akdeniz’deki tansiyonu daha tırmandırması bekleniyor.

MİÇOTAKİS: UMARIM TÜRKİYE BU ÖĞÜTLERİ BU SEFER DİNLER

Avrupa Birliği Başkanlar Tepesi’nde gazetecilere demeç veren Miçotakis; Atina’nın Türkiye’den AB ülkelerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne meydan okumayı bırakmasını ve memleketler arası hukuka hürmet göstermesini beklediğini belirtti.

AB ülkelerinin bu bahisteki tavrına da işaret eden Yunan Başbakan, “Umarım Türkiye bu öğütleri bu sefer dinler. Çünkü; fakat bu biçimde Doğu Akdeniz’de son iki ayda komşu ülkenin kusuruyla oluşan gerginlik azaltılabilir” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.