Kira artış oranı ne kadar? Yeni kira düzenlemesi nedir?

TÜFE’nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı düzenlenmesinde değişikliğe gidildi. Kira artış oranı 1 Temmuz 2023 yılına kadar bir evvelki yılki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek.

Enflasyon sayılarının açıklanmasıyla her ay muhakkak olan kira artış oranı 1 yıl boyunca yüzde 25’i aşamayacak. Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Haziran ayı için yüzde 39,33 olmuştu.

KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR?

Enflasyonun yüzde 70’in üzerine çıkmasıyla birlikte kira artış oranını düşünen kiracılara yeterli haber geldi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira artış oranının yüzde 25’le sonlandırılacağını duyurdu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilenecek kira kontratlarında bir evvelki yılki kiranın yüzde 25’ini geçmeyecek formda bir artış yapılması imkânı getiriliyor” açıklamasını yaptı.

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL BELİRLENİYORDU?

Kira artış oranı olağan kaidelerde 12 aylık tüketici enflasyonun ortalamasına nazaran belirleniyordu. Lakin enflasyonun gittikçe yükselmesi nedeniyle kiracılar da yüksek artırımlarla karşı karşıya kalmıştı.

Mayıs’ta yıllık tüketici enflasyonu yüzde 73,50 ile 1998 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek düzeye çıkmıştı. Buna nazaran Haziran ayında yeni kira kontratı yapacak vatandaşlar için artırım oranı yüzde 39,33 olmuştu.

Son devirde yaşanan fahiş kira artışları nedeniyle Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında üç bakanlığın temsilcileri mayıs sonunda toplantı gerçekleştirmiş ve yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıklamışlardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.