Kaygı yaratmıştı: Sazlıbosna Barajı’ndaki o imgelere inceleme

İstanbul’daki su kaynaklarından Sazlıbosna Barajı’nın üzerini yeşil ve mavi katman kapladı. Suyun üzerine başka bir katman oluşturan tabakanın göl kenarındaki otlara ve taşlara da bulaştığı da görüldü. Yurttaşlar göle boya döküldüğünü argüman etti, durumu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığı’na  bildirdi.

‘KİMYASAL UNSUR İDDİASI’

Bakanlığın Çevresel Tesir Değerlendirmesi, Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğü grupları denizden numuneler alarak, gerekli tahlillerin yapılması için bakanlığın laboratuvarına gönderdi. Gruplar, kimyasal unsur nedeniyle baraj üzerinde katman oluştuğunu iddia ediyor, asıl nedeni laboratuvar sonuçları ile netleşecek.

“DAHA EVVEL HİÇ BU TÜRLÜ OLMADI”

Sazlıbosna Barajı’nda yıllardır balık tuttuğunu belirten Osman Kaya, “Her gün kesinlikle buraya balık tutmaya gelirim. Daha evvel hiç bu türlü olmadı. Son 3-4 gündür burasının hali perişan. Etraf ve Şehircilik Bakanlığını aradık, gelip numune aldılar. Boya döküldüğünü düşünmüştük lakin boya olmadığını söylediler. Beni denetim ettiler baraja ziyan verecek miyim diye. Denetim yaptıktan sonra gittiler” dedi. 

“BOYAYA BENZERİ UNSUR SUYUN KENDİ OLUŞTURDUĞU BİR ŞEY”

Cavit Akkuş ise “Burası bataklık bir yer. Bataklık olduğu için su çekiliyor, üzerindeki boyaya benzeri husus de suyun kendi oluşturduğu bir şey. Burada akan su yok bu nedenle de kokuyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.