Kar, çayda kalite ve verimi artıracak

Kar, çayda kalite ve verimi artıracak

TRABZON (AA) – Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da çaylık alanların karla kaplı olduğunu, bu durumun çay için büyük bir berekete dönüşeceğini belirtti.

Kar, çayda kalite ve verimi artıracak

Kar, çayda kalite ve verimi artıracak

“ÇAYIMIZ BU SEZON DAHA KALİTELİ VE VERİMLİ OLACAK”

Çayın üzerinde biriken karın yağmur gibi direkt değil damla damla akarak toprakla buluştuğuna işaret eden Alim, “Böylece akan su, toprağı yıkayıp gitmiyor, sertleşen toprağı yumuşatıyor. Filizler daha sağlıklı geliştiği gibi çay hasadında bol verimi de beraberinde getiriyor. Bu yıl çayın üzerindeki karın daha fazla kalacağını düşünürsek, yaş çay kampanyasında çay filizi ve kalite artacak. Kar altındaki çayımız bu sezon daha kaliteli, verimli ve bereketli olacak. Kar bir esaret değil tam tersine bir bereket anlamında etkili olacak.” ifadelerini kullandı.

“KAR NEDENİYLE HAŞERENİN BARINMA ŞANSI OLMUYOR”

Alim, dünyada kuzey iklim kuşağında tek çay üretilen ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, “Sıcak iklim kuşaklarında olduğu gibi çaylık alanlarda haşere mücadelesine gerek kalmıyor. Dünyada haşereyle mücadele edilmeksizin üretilen tek çay Türk çayıdır. Çayın üzerine kar yağması ve uzun süre kalmasıyla herhangi bir haşerenin barınma şansı olmuyor. Bu anlamda hasat zamanında herhangi bir kimyasala gerek kalmadan haşereden uzak sağlıklı bir çay yetişiyor.” dedi.

Kar, çayda kalite ve verimi artıracak

“PANDEMİ NEDENİYLE TÜKETİM ARTTI”

Kovid-19 salgını nedeniyle doğal ürünlere yönelimin arttığına dikkati çeken Alim, “Pandemi döneminde doğal ve sağlıklı çayımız daha fazla tüketildi. Bu tüketimin dünyada da artırılması için uluslararası pazarlarda çalışmalar yürütüyoruz.” bilgisini verdi.

AA / Fikret Delal – Ekonomi

Doğu Karadeniz Bölgesi, Trabzon, Giresun, kar, Ekonomi, HaberBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.