Kahramanmaraş’ta sünnet olan çocuğun penisi gövdeden kesildi

Kahramanmaraş’ta iki oğlunu sünnet ettirmek isteyen aile kabusu yaşadı.

Komşuların tavsiyesi üzerine meskene çağırılan ve ehil olmayan sünnetçi, 4 yaşındaki A.E.K.’nin cinsel organını kesti.

Minik çocuğun acı haykırışlarıyla durumun farkına vatan aile, kanlar içerisindeki çocuklarını hastaneye götürdü.

Operasyon geçiren çocuk, bir müddet yaşadığı kentte tedavi görürken, akabinde Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne sevk edildi.

Penise, dudak iç dokusundan doku nakledildi

Burada cinsel organı kesilen çocuk için gerekli incelemeler yapılırken dudak iç duvarından bir doku alınarak bölgeye nakledilmesi kararlaştırıldı.

Gerçekleşen şiddetli operasyonda dudak iç duvarından alınan doku bölgeye nakledildi.

‘Sünnet cerrahi bir operasyondur’ daveti

Operasyonu gerçekleştiren doktorlardan Çam ve Sakura Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kısmından Doç. Dr. Süleyman Çelebi ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Özgür Kuzdan, sünnet sürecinin cerrahi bir operasyon olduğuna dikkat çekerek ehil bireyler tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Aile sünnetçiyi dava etti

Uzmanlar, yanlış uygulamaların hayat uzunluğu tesirini sürdüren yıkımlara neden olduğunu söz ederken, ailenin süreci gerçekleştiren bireye dava açtığı öğrenildi.

“Kayınbabam kesme demiş, adam kesmiş”

Şu an 5 yaşında olan A. E. K.’nin annesi N. K. yaşadıkları güçlü süreci anlatarak, “Kahramanmaraş’tan geliyoruz. Bizim çağırdığımız kişi tabip değildi, evvelce dedeleri hekimmiş. Süreç sırasında kayınbabam görmüş, ‘kesme’ demiş adam kesmiş.

“Çok pişman olduk”

Kayınbabam durumu anlamış, acile koşturduk. İvedilikle ameliyata aldılar, idrarını yapamadı, Kahramanmaraş’ta tekrar ameliyat oldu. Şu an oğlum uygun, Allah’a şükür sıhhatine kavuştu lakin kimse meskende yapmasın diyorum. Çok pişman olduk. Hastane daha güzel çalışanı, tabipleri var. Ailece üzüldük.

Ben söylüyorum hele hele meskene sünnetçi getirmek eskidenmiş o. Sakın, sakın, ben yandım, onlar yanmasınlar. Çocuğum hekimden, makastan korkuyor, etkilendi. Psikolojisi bozulmuş çocuğumun” halinde konuştu.

“Sadece sünnet değil, penis de kesildi”

A. E. K.’nin ameliyatını gerçekleştiren Çam ve Sakura Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kısmı Kurucu Doktoru Doç. Dr. Süleyman Çelebi, sünnet komplikasyonlarıyla vakit zaman karşılaştıklarını anlatarak, “Maraş vilayetinden geldi. Birisinin tavsiyesiyle bir sünnetçiye ulaşılıyor, konuta sünnetçi geliyor. Sünnet süreci; sünnet derisinin eksizyonudur aslında lakin burada glans penis dediğimiz penisin etli dokusu da alınmış oluyor. Penisinin duvarından tama yakın kesilmiş oluyor, cinsel organın ziyan görmesi kelam konusu. Yalnızca sünnet değil penis de kesildiği için orada üniversitelerde çeşitli ameliyatlara giriyor.

“Gövdeden ziyan gördüğü için dudak iç dokusundan penis oluşturduk”

Penis gövdesinden ziyan gördüğü içinde ağız mukozasından dudak iç duvarından bir doku alarak penisin etli dokusu oluşturduk. Olağan bir penis dokusu elde ettik. İşeme kanalını da düzelttik. Olağan penis görünümüne kavuştu. Nakledilen doku tutmuş üzere, şu an her şey yolunda gidiyor. İstediğimiz sonucu elde ettik üzere fakat şu da gerçek ki nakledilen hiçbir organ yahut doku kendi orjinal organı üzere olmaz. Şu an özgüne en yakın dokuyu ve hali verdik üzere duruyor.


“Cinsel hayatta en fazla etkilenen bölge, tabi tesiri olacaktır”

Penis büyümeye devam edecek, ergenlik sürecini yaşayacak burada tabi kozmetik, dış imaj olarak düzeltmeler gerekebilir. Cinsel hayatta en fazla etkilenen bölge bu bölge, tabi ki bunun tesiri olacaktır. Sünnet kolay bir süreç üzere görülmemeli. Geldiği vilayette 3 ameliyat, tarafımızca bir nakil cerrahisi. Çocuğun ferdî gelişimine nazaran tertip yapılması gereken bir süreç. Birtakım çocuklar bunu 6 yaşında tolere edebilecek düzeye gelir, kimileri 8, kimileri 10 yaşında. Bu bir sünnet faciası katiyen, çocuğun doğuştan gelen bir eksikliği değil. İlla çabucak düğün var, şu, bu var diyerek bu işi erkene alıp bu üzere travmalar yaşamak yerine gerekirse 1-2 yıl ertelenip daha yeterli kaidelerde yapılması daha gerçek olur. Bu işlerin kesinlikle yeterli ellerde, genel anestezi altında olmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

“Cinsel ve idrar işlevini uzun yıllar takip edeceğiz”

Olayın sünnet sürecinin kolay bir operasyon olarak görülmemesi gerektiğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çeken Çam ve Sakura Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Özgür Kuzdan, sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.