Kadirov’dan Polonya tehdidi: Ukrayna’dan sonra onlarla ilgileniyorum!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 3 aylık bir müddet geride kaldı. Savaş hala devam ederken, Rusya2nın savaşta dayanak birliği olarak öne sürdüğü Çeçenistan başkanı Kadirov’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Kadirov, Ukrayna savaşının kendisi için bittiğini savunurken, Polonya’yı tehdit etti. 

“8 SANİYEDE NELER YAPABİLECEĞİMİZİ GÖSTERECEĞİZ”

Toplumsal medyadan bir görüntü paylaşan Çeçen önder, “Ukrayna defteri kapandı artık Polonya ile ilgileniyorum, 8 saniyede neler yapabileceğimizi göstereceğiz” tabirini kullandı.

İŞGAL SIRASI POLONYA’YA MI GELİYOR?

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, “Ukrayna düşerse Avrupa düşer” tabirini kullanmış ve yapılan bu açıklama Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgalinin akabinde sıranın Polonya, Belarus ve Moldova’ya gelebileceği biçiminde yorumlanmıştı.

POLONYA HUDUDUNDAKİ ASKERİ ÜS YERLE BİR EDİLMİŞTİ

Rusya, mart ayında Ukrayna’nın Polonya hududuna sırf 20 kilometre uzaklıktaki bir askeri üssü maksat almıştı. Lviv Bölge Valisi, “Batıdaki askeri tesise Rusya tarafından 30 roket atıldı. Hava taarruzunda 9 kişi öldü 57 kişi yaralandı” sözünü kullanmıştı.

SAVAŞTA 30 BİNE YAKIN RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının diğer açıklamasında, 24 Şubat ile 24 Mayıs tarihleri ortasında Rus ordusunun savaştaki kayıplarına ait bilgiler güncellendi. Buna nazaran, Ukrayna topraklarında 29 bin 350 Rus askeri öldürüldü. Bunun yanı sıra 205 uçak, 170 helikopter, 1302 tank, 3 bin 194 zırhlı araç, 112 füze, 606 roketatar sistemi ve 93 hava savunma sistemi imha edildi.

RUSYA SAYIYI BİN 351 OLARAK AÇIKLAMIŞTI

Rus güçleri 2 bin 213 araç, 13 gemi ve hafif hız teknesi, 480 insansız hava aracını da kaybetti. Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.