Japonya Eski Başbakanı Shinzo Abe hayatını kaybetti

Son dakika haberi… Japonya’da suikasta uğrayan eski Başbakan Shinzo Abe, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

SUİKASTA UĞRADI

Eski başbakan, arka arda duyulan iki el silah sesinin akabinde yere yığılmıştı. Mahallî kaynaklar Abe’nin şuuru kapalı halde hastaneye kaldırıldığını, boynunda kanamasının olduğunu, kalbinin durduğunu açıklamıştı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülkenin eski başbakanı Shinzo Abe’nin vurulmasının affedilemez bir aksiyon olduğunu belirterek en güçlü halde kınadı.

Polis 40 yaşlarında olan saldırganın Abe’yi gerisinden pompalı tüfekle vurduğunu duyurdu.

Kishida yaptığı açıklamada şu tabirleri kullanmıştı:

“Eski Başbakan Abe’nin durumu kritik. Abe’nin hayatta kalması için kalbimden dua ediyorum.  Bu şiddetin demokrasinin temel unsunlarından biri olan seçim çalışmaları esnasında yapılmasını kabul etmeyeceğiz. Artık Abe’nin vurulmasının siyasi çalışmaları nasıl etkileyeceği konusunda konuşmanın vakti değil. Seçim takvimi hakkında giçbir karar alamayız. Tüm kabine üyelerinden Tokyo’ya dönmelerini istiyorum. Devlet durumu anladıktan sonra nasıl karşılık verileceğini değerlendirecektir.”

Polis, 40 yaşlarında olan saldırganın Abe’yi gerisinden pompalı tüfekle vurduğunu ve saldırganın gözaltına alındığını duyurdu. Hücumun nedeniyse şimdi bilinmiyor.

1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olay yerinde bir erkek şüphelinin gözaltına alındığını söyledi. Olay yerindeki bir NHK muhabiri, Abe’nin konuşması sırasında art geriye iki patlama duyabildiklerini söyledi.

SALDIRGANIN SÖZÜ ORTAYA ÇIKTI

Şinzo Abe’yi vuran saldırgan polise verdiği tabirinde “Ondan şad değildim ve öldürmek istiyordum” dedi.

SHİNZO ABE KİMDİR?

Japonya’nın II. Dünya Savaşı sonrasında vazifeye gelen en genç başbakanı ve savaştan sonra doğmuş birinci Japon başbakandır. Parlamenter Kan Abe’nın torunu ve eski dışişleri bakanı Shintaro Abe’nin oğlu.

Abe, Nagata’da doğdu ve Seikei Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okuyup 1977 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD’ye Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde siyasal bilgiler okumak üzere taşındı. Nisan 1979’da Abe, Kobe Steel’da çalışmaya başladı. 1982’de şirketten ayrılarak çeşitli yerlerde çalıştı: yetkili asistan, Dışişleri Bakanı, LDP’nin Genel Kurulu’nun oturum liderinin özel sekreteri ve LDP Genel Sekreterliği’nde sekreter oldu.

Abe siyasi bir ailede doğdu. Büyükbabası Kan Abe ve babası Şintaro Abe da siyasetçiydi. Annesi Yoko Kişi ise eski başbakanlardan Nobusuke Kişi’nin kızıydı.

9 Eylül 2007’de, Afganistan’da misyon yapan Japon Deniz Kuvvetleri işçisini geri çekme planını askıya aldı. 12 Eylül 2007 tarihinde sıhhat sıkıntılarını ileri sürerek istifa etti.

Shinzo Abe , 478 oyun 328’ini alarak ikinci kez  Başbakanı oldu. Tekrar Başbakan seçilen Abe, bu vazifeye ikinci sefer gelerek son 6,5 yılda seçilen 7. başbakan olmuştur. 26 Aralık 2012’de misyona başlamıştır.

28 Ağustos 2020’de Abe, ülseratif kolit rahatsızlığının tekrar tekrarlamasını münasebet göstererek Başbakanlıktan ve Liberal Demokrat Partisinin Genel Başkanlığından istifa edeceğini duyurdu ve 16 Eylül 2020’de misyonu devretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.