İsrail’den Türkiye’ye: Uzun geçmişe sahip milletler her vakit bir faslı kapatıp yeni bir faslı açmayı bilirler

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İsrail‘e resmi ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili ve heyetler ortası görüşmenin akabinde ortak basın açıklamasında konuştu.

Yair Lapid, İsrail ve Türkiye‘nin iki bölgesel güç ve tıpkı vakitte kadim ve ortak tarihe sahip iki millet olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Tanah ve Eski Ahit’e nazaran İlah kendisini İbrahim’e Türkiye’nin güneydoğusundaki Harran kentinde gösterdi. Yaratılış Kitabına nazaran de İlah, Yahudiliğin, İslamiyetin ve Hristiyanlığın babası Hz. İbrahim’e ‘Ülkenden, ailenden ve babanın konutundan ayrıl ve sana göstereceğimiz topraklara git.’ dedi. İbrahim de dün senin (Çavuşoğlu) uçakla geldiğin yerden yola çıkarak buraya İsrail diyarına geldi. O ve ailesi Türkiye’yi asla unutmadı. Daha sonra Yakup da kardeşi Esav’dan kaçarak oradan çıktı. Orada karılarıyla tanıştı ve onların da Yahudi halkının soyundan geldiği çocukları oldu.”

‘HEPİMİZ TÜRKİYE’DEN GELDİK’

Lapid, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu’na gülümseyerek hitap ederek, “Sayın Dışişleri Bakanı, konsolosluk görevlilerinizi korkutmak istemem lakin Kitaplar Kitabı’na nazaran hepimiz Türkiye’den geldik ve Türk pasaportu almaya uygunuz” dedi.

Lapid ayrıyeten, iki ülke ortasındaki alakalarda “iniş çıkışlar olduğunu görmemiş üzere davranmayacaklarına” işaret ederek, “Ancak, Türkiye’nin 1949’da İsrail’i tanıyan birinci Müslüman ülke olduğunu hatırlıyoruz. Her vakit diyaloğa ve iş birliğine nasıl geri döneceğimizi bildik. Uzun geçmişe sahip milletler her vakit bir faslı kapatıp yeni bir faslı açmayı bilirler. Bugün burada yaptığımız da bu” diye konuştu.

‘ORTA DOĞU’DA YENİ BİR GÜÇ İŞTİRAKİ OLUŞTURULDU’

Yair Lapid, İsrail’de son aylarda yaşanan silahlı akınlara da değinerek, “İbrahim Anlaşmaları’nın akabinde, teröre ve istikrarı baltalama teşebbüslerine karşı Orta Doğu’da yeni bir güç paydaşlığı oluşturuldu. Son aylarda 19 İsrailli, terör ataklarında öldürüldü. Bu cinsten son taarruzda üç İsrailli sokakta baltalarla katledildi. Terörle kararlılıkla çaba ediyoruz ve dostlarımızdan bu savaşta bizimle iş birliği yapmalarını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Lapid, ABD‘nin İran ve İran İhtilal Muhafızları Ordusu hakkındaki tavrını kıymetlendirerek, “Bu bağlamda, İran İhtilal Muhafızları Ordusu’nu yaptırımlara tabi terör örgütleri listesinde tutma kararlarından ötürü ABD Lideri Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’e teşekkür etmek istiyorum. Son aylarda, Başbakan Naftali Bennett, Savunma Bakanı Benny Gantz ve ben bu mevzuda Amerikalılarla yakın bir formda çalıştık ve Amerika’nın kararı, bizimle ABD ortasındaki kırılmaz ittifakın, derinden sahip olunan ortak kıymetlere ve temel stratejik çıkarlara dayalı bir ittifakın öteki bir kanıtıdır” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.