İsrail: İranlı terör hücresi yakalanana kadar Türkiye’ye seyahat uyarısı devam edecek

İsrail’in İran’ın mümkün intikam akınları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” davetinde bulunmasının yankıları sürüyor. İsrail basını, Türkiye’ye yönelik seyahat ikazının “ülkedeki İranlı terör hücresi yakalanana dek” devam edeceğini yazdı. Türkiye’deki bir İsrailli turistle ilgili bir argüman da ortaya atıldı.

İranlı birtakım üst seviye yetkililerin öldürülmesi sonrasında Tahran-Tel Aviv çizgisinde tansiyon tırmanırken, İsrail idaresinin geçen hafta vatandaşlarına yaptığı “Türkiye’ye gitmeyin, İran’ın suikastına uğrayabilirsiniz” davetinin yankıları sürüyor.

İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin geçen ay konutunun önünde silahlı taarruza uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail idaresi, İran’ın muhtemel akınları nedeniyle vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” ihtarında bulunmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de, pazartesi günü yaptığı açıklamada İstanbul’daki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” daveti yaparak “İsraillilere gerekmedikçe İstanbul’a ve Türkiye’ye gitmeme daveti yapıyoruz. Şayet İstanbul’daysanız derhal İsrail’e dönün, İstanbul’a uçuş planınız varsa iptal edin. Hiçbir seyahat hayatınızdan bedelli değildir” demişti.

Khodaei’nin öldürülmesinin akabinde İran idaresi intikam kelamı vermişti.

TÜRKİYE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

İsrail’in Türkiye’ye yönelik seyahat ihtarlarına cevap veren Dışişleri Bakanlığı ise, “Söz konusu ikazların, farklı memleketler arası gelişmelerle temaslı olduğu düşünülmektedir. İlgili makamlarımızca, terörle gayrete ait iş birliği düzeneklerimiz çerçevesinde, gerekli her türlü güvenlik önlemi alınmaktadır” açıklaması yapmıştı.

Son olarak İsrail basını, Türkiye’ye yönelik seyahat ihtarının “ülkedeki İranlı terör hücresi yakalanana dek” devam edeceğini yazdı. Ülkenin önde gelen yayın organlarından Times of Israel’in haberine nazaran, İsrailli ve Türk güvenlik vazifelileri hâlâ ülkede olduğu düşünülen İranlı casusları yakalamaya ve muhtemel akınları önlemeye çalışıyor.

“KAÇIRILAN BİR İSRAİLLİ KAÇMAYI BAŞARDI”

İsrail televizyonu Channel 13, Türkiye’deki bir İsraillinin kaçırıldıktan sonra kaçmayı başardığı tezini da ortaya attı.

İsrail Ulusal Güvenlik Kurulu, hafta başında Türkiye’ye yönelik seyahat ihtarını İran, Afganistan ve Yemen üzere ülkeler için uygulanan en üst seviyeye çıkarmıştı. İran’ın Türkiye’deki birtakım İsrail vatandaşlarına taarruz teşebbüslerinin engellendiği savı da gündeme gelmişti

İsrail basını ayrıyeten, Türkiye’nin İran’ı çok sert ve net bir lisanla uyardığını ve “Topraklarımızda öteki bir ülkeye akın düzenlenmesine müsaade vermeyeceğiz” bildirisi gönderdiğini öne sürmüştü.

Öte yandan İsrail hükümetinin “Türkiye’ye gitmeyin” ikazına karşın .ok sayıda İsrailli tatilcinin Türkiye tatillerini iptal etmemesi de ülkede tartışma yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.