İran’ın birçok kentinde Mahsa Amini için protestolar sürüyor

İran’ın birçok kentinde Mahsa Amini’nin öldürülmesine yönelik protesto şovları 3 gündür devam ediyor. Bugün de birçok kentte şovlar düzenlendi. İran’ın başşehri Tahran’da da çok sayıda yurttaş sokaklara çıkarak şovlara iştirak davetinde bulundu.

İlam kentinde yapılan şovlarda Hamaney tersi sloganlar atıldı. Zencan’da yapılan şovlarda rejim güçleri göstericilere direkt ateş açtı. Tebriz’de göstericiler ve rejim güçleri ortasında çatışmalar çıktı.

İran’ın en değerli turistik bölgelerinden olan Kiş Adası’nda polisler, protestocuların üzerine ateş açtı. Bandarabbas kentinden ise protestocular “Kadın, hayat, özgürlük” sloganları atıldı. Sari kentinde ise belediye binasında asılı olan İmam Humeyni’nin ve Ayetullah Hameneyi’nin fotoğrafları protestocular tarafından indirildi.

Ülkenin başşehri Tahran’da ise sokağa çıkan halk “diktatöre ölüm” sloganları attı. Protestocular, caddelerde ateş yakıp barikat kurdu.

Gösterilerin devam ettiği tüm kentlerde rejim güçleri göstericilere sert bir formda saldırıyor. Bu taarruzlarda şimdiye kadar 5 kişi hayatını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.