Irak Cumhurbaşkanı Salih: Erken seçim ülkedeki siyasi krize bir tahlil olur

Irak’ta Sadr Kümesi önderi Mukteda Sadr’ın destekçilerine Yeşil Bölge’den çekilmesi tarafındaki davetin akabinde Uyum Kümesi destekçileri de bölgeden çekildi.

Irak’ta Sadr Kümesi başkanı Mukteda Sadr’ın siyaseti bırakmasının akabinde patlak veren şiddet olayları Sadr’ın destekçilerine başşehir Bağdat’taki korunaklı Yeşil Bölge’den çekilmesi davetinde bulunması üzerine sona ermişti. Sadr destekçilerinin bölgeden çekilmesinin akabinde Sadr dışındaki tüm Şii tarafların çatısı altında toplandığı Uyum Kümesi destekçileri de Yeşil Bölge dışında başlattıkları oturma hareketlerine son vererek bölgeden çekildi.

Koordinasyon Grubu’ndan hükümet kurma sürecinin hızlandırılması talebi
Uyum Kümesi, ülkede patlak veren şiddet olaylarının akabinde hükümet kurma sürecinin hızlandırılmasını talep etti. Uyum Kümesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkede yaşanan olayların tekrarlanmaması için hükümet kurma sürecine sürat verilmesi gerektiği vurgulandı. Siyasi tarafları çalışmaya çağıran Uyum Kümesi, Irak Meclisi ve öteki anayasal kurumların çalışmaya dönmelerini istedi.

ERKEN SEÇIM IÇIN ULUSAL UZLAŞI ŞARTI

Cumhurbaşkanı Berhem Salih ise yaptığı açıklamada, erken seçime gidilmesi için ulusal bir diyaloğun sağlanması için Uyum Kümesi yöneticilerini Sadr Kümesi önderi Mukteda Sadr ile irtibata geçmesine isteyerek, ulusal uzlaşının sağlandığı takdirde erken seçimin yapılmasının ülkedeki siyasi krize bir tahlil olacağına inandığın belirtti.

CAN KAYBI 30’A YÜKSELDI

Sadr’ın dün siyasetten çekildiğini duyurmasının akabinde destekçileri Yeşil Bölge’ye girmiş ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı basmıştı. Iraklı bir tıbbi kaynak, Yeşil Bölge ve etrafında çıkan çatışmalarda 30 kişinin hayatını kaybettiğini, 110 güvenlik vazifelisi de dahil olmak üzere 700 kişinin yaralandığını aktardı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.