İngiltere, Ukrayna’ya ek askeri yardım: 1 milyar sterlin dayanak sağlanacak

İngiltere, Ukrayna‘ya 1 milyar sterlin ek askeri yardım sağlayacağını bildirdi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, kelam konusu dayanağın, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski‘nin dün NATO başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın savaşın gidişatını değiştirmesine yardımcı olmak için acil dayanak davetinde bulunmasının akabinde geldiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere’nin Ukrayna’ya sağlayacağı 1 milyar sterlin askeri yardımın hava savunma sistemleri, mürettebatsız hava araçları, yeni elektronik savaş ekipmanı ve askerler için ekipman takviyesiyle Ukrayna’nın savunma yeteneğini artıracağı kaydedildi.

Böylelikle İngiltere’nin savaşının başladığı tarihten bu yana Ukrayna’ya yaptığı toplam askeri yardım 2,3 milyar sterline ulaşacak.

‘UKRAYNA’NIN GERİSİNDE DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in acımasızlığının, Ukraynalıların canını almaya ve Avrupa genelinde barış ve güvenliği tehdit etmeye devam ettiğini bildirdi.

Johnson, “İngiltere’nin silahları, teçhizatı ve eğitimi Ukrayna’nın bu akına karşı savunmasını dönüştürüyor. Putin’in, Ukrayna’da başarısız olmasını sağlamak için Ukrayna halkının ardında durmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace da ülkesinin Ukrayna’ya olan bağlılığının gerçek ve sabit olduğunu belirterek, “Rusya, rota değiştirene kadar onların (Ukraynalıların) yanında olacağız. Bu askeri yardım, Rus saldırganlığına karşı gayretlerini yoğunlaştırmalarına yardımcı olacak ve gereksinim duydukları savunma yeteneklerine sahip olmalarını sağlayacak” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.