İkinci el oto satışları azaldı: fiyatlar değişmedi

Indicata’nın ikinci el online pazar raporundan derlenen bilgilere nazaran, Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçen ay 102 bin 806 adet (ilandan büsbütün kaldırılan araçlar satılmış kabul edildiğinde) satış gerçekleşti.

Satışlarda haziran ayına kıyasla yüzde 45, geçen yılın temmuz ayına kıyasla yüzde 29 ve son 3 yılın ortalamasına bakıldığında ise yüzde 41 azalış kaydedildi.

İlana çıkan araçların yüzde 36’sı satıldı

Geçen ay ikinci el online satışlar içinde binek araçların hissesi yüzde 81, hafif ticari araçların hissesi yüzde 19 olarak belirlendi.

İkinci el online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araç adedi temmuzda 284 bin 87 olurken, ilana koyulan araç sayısı yüzde 19 azaldı. İlana çıkan araçların yüzde 36’sı satıldı.

Fiyatlar da değişiklik gözlenmedi

İkinci el pazarında en çok satışı gerçekleşen birinci 32 markanın 258 modeline ilişkin 2 bin 543 varyantın 2010-2021 model yıllarındaki 71 bin 950 ilanının fiyat değişimleri incelenerek yapılan tahlile nazaran, temmuzda ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında fiyatlarda bir evvelki aya nazaran kayda paha bir değişiklik gözlenmedi.

Satışlardan aslan hissesi benzinlinin

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari pazarı motor tipine nazaran değerlendirildiğinde, temmuzda en yüksek hissesi 63 bin 934 adetlik satış ve yüzde 62,2 hisseyle dizel arabalar aldı.

Dizel arabaları, 35 bin 590 satış ve yüzde 34,6 hisseyle akaryakıtlı, 1.593 satış ve yüzde 1,5 hisseyle oto gazlı arabalar takip etti.

Hibrit arabaların hissesi da 1.541 satışla yüzde 1,5 olurken, elektrikli arabaların hissesi ise 149 satışla yüzde 0,1 olarak belirlendi.

Ayrıca geçen ay 32 bin 593 adetle en çok C segment araç satıldı. İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlarda en yüksek hisseye yüzde 35,1 ile 0 ile 4 yaş aralığındaki araçlar sahip oldu.

Satılan araçların kilometre kırılımlarına bakıldığında, satışlardan en yüksek hissesi yüzde 71’le 90 bin kilometredeki araçlar aldı.

Günlük 450 binden fazla ikinci el araç verisi tahlil ediliyor

Makine öğrenmesi, yapay zeka ve büyük datanın birleşmesinden oluşan iş zekası seti Indicata, Türkiye’deki ikinci el online araç pazarını tarayarak günlük 450 binden fazla ikinci el araç verisini tahlil ediyor.

Rapordaki satış bilgileri, ikinci el ticareti yapan 40 binden fazla kurum ve kuruluşun online pazarda verdikleri ilan datalarına dayanıyor. Bunlar ortasında Sahibinden, Otomobilim, Letgo, VavaCars üzere listeleme sitelerinin yanı sıra OEM’lerin kurumsal 2. el web siteleri, Leaseplan, Intercity ve Otokoç üzere yüksek adetli satışların gerçekleştiği kurum ve platformlar yer alıyor. Sayılar içerisinde ferdi araç ilanlarına ilişkin datalar bulunmuyor.

Online platformda ikinci el ticareti yapan kurumlar, iki sebeple satışa sundukları araçların ilanlarını geri çekiyor.

Birincisi, değişen pazar şartlarına nazaran ilandaki araçların fiyatını revize ederek yine ilanı yayınlıyor. Bu ilanların yine ne vakit yayınlandığı da Indicata tarafından takip ediliyor. İkinci olarak, ticaret yapan kurum, aracını sattığı için ilandan çekiyor ve tekrar satışa sunacağı bir aracının ilanını yayınlıyor. Bu ikinci küme araç ilanları, yani ilandan büsbütün kaldırılan araçlar “satış” olarak kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.