Hollanda’da eşcinsel erkekler maymun çiçeği virüsüne karşı aşılanacak

Getty Images

Hollanda hükumeti, maymun çiçeği hastalığına yakalanma riski yüksek olan eşcinsel erkekler, transseksüeller ve seks çalışanlarının kısa müddet içinde aşılanmaya başlanacağını açıkladı.

Aşılamada öncelik, HIV virüsüne karşı muhafaza sağlayan “PrEP” isimli ilacı kullanan yahut kullanım sırasında bulunan 2 bin şahsa tanınacak.

Hollanda sıhhat otoriteri, ülkede daha çok eşcinsel erkekler ortasında ortaya çıktığını belirttiği maymun çiçeği virüsünün, ay sonunda Amsterdam’da gerçekleşecek onur yürüyüşü periyodunda artabileceği telaşı taşıyor.

Uzmanlara nazaran, hadise sayıları her geçen gün artıyor. Hollanda Halk Sıhhati ve Etraf Enstitüsü (RIVM) 30 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri ortasında gerçekleşecek olan dünyaca ünlü Amsterdam Onur Yürüyüşü (Pride Amsterdam) ve öbür kentlerdeki onur aktiflikleri sırasında maymun çiçeği virüsü salgının daha fazla yayılabileceği ikazında bulundu.

Hollanda Sıhhat Bakanlığı, RIVM’nin önerisi doğrultusunda, risk kümelerinin maymun çiçeği virüsüne karşı aşılanmasına karar verdi.

Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, öncelikli olarak AIDS’e neden olan HIV virüsüne karşı muhafaza sağlayan “PrEP” isimli ilacı kullanan Amsterdam’daki 2 bin kişinin aşılanacağını bildirdi.

Sağlık otoritelerine nazaran, PrEP kullanan ya da bekleme listesinde bulunan 2 bin erkek ve transseksüel, maymun çiçeği hastalığı için yüksek riske sahip bir küme.

Maymun çiçeği aşısı, yaklaşık 32 bin bireye uygulanacak. Bunların, HIV virüsü taşıyan ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma riski yüksek olan eşcinsel erkekler, transseksüeller ve seks personelleri üzere, yüksek risk kümesine dahil bireyler olduğu belirtildi.

Bu kümeye dahil olan bireyler, sıhhat kuruluşları tarafından davet edilerek, dört hafta ortayla ikişer doz çiçek aşısı uygulanacak. Çiçek hastalığı aşısı, maymun çiçeği hastalarında da müdafaa sağlıyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) bilgilerine nazaran, 58 ülkede yaklaşık 7 bin maymun çiçeği virüsü olayı saptandı. Bu olayların yüzde 80’i ise Avrupa kaynaklı.

Örgüt, bu ayın sonunda maymun çiçeği virüsü hastalığı konusunda global bir kriz durumu ilan edilip edilemeyeceğine ilişikin bir kıymetlendirme toplantısı yapacak. Hastalık, şu anda WHO açısından en yüksek ihtar seviyesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.