Hollanda’da birtakım fabrikalarda üretim durdu

Hollanda NU çevrim içi gazetesinin haberine nazaran, ülkedeki kimi alüminyum, çinko ve demir fabrikaları artan elektik fiyatlarıyla başa çıkamadıkları gerekçesiyle üretimi azaltma ya da durdurma yoluna gitti.

NU, Delfzijl kentindeki Damco Alüminyum fabrikasının perşembeden bu yana “Enerji fiyatlarındaki çok yükselme ve devlet dayanağının olmaması” sebebiyle üretimi durdurduğunu aktardı.

Damco Alüminyum’un “şartların uygun olması halinde” üretime devam edilebileceği bilgisine yer verildi.

Enerji maaliyetleri 10 kat arttı

Çinko üreticisi Nrystar’ın 1 Eylül prestijiyle üretimi durdurduğu kaydedilen haberde, firmaya yakın bir kaynağın “enerji maliyetinin 10 kat arttığına” ait tabirlerine yer verildi.

Haberde, kimya, kağıt, metal ve besin sanayisindeki firmaların gelecek aylarda güç maliyetlerindeki yükseliş sebebiyle üretimi azaltma yahut durdurma yoluna gidebilecekleri formundaki Rabobank ekonomisti Lize Nauta’nın öngörülerine yer verildi.

Tüketici ikinci el eser yönelme eğiliminde

Tüketicilerin daha fazla ikinci el eserlere yönelme eğilimi gösterdiğini belirten Naura, “Enerji fiyatlarındaki yükselmenin uzun mühlet devam etmesini bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Haberde, güç maliyetlerindeki artışı tüketiciye yansıtmanın satışlarda düşüşe sebep olduğu için işe yaramadığı aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.