Henri Matisse’nin Meşhur “Dans” Tablosuna Dair Daha Önce Duymamış Olabileceğiniz Detaylar

Fovizm hareketinde ön çıkan tablolardan biri olan ‘Dans’ tablosunun hikayesini ve arka planına dair ilginç detayları sizin için anlattık! Gelin bugün hâlâ kendinden söz ettiren tabloyu yakından inceleyelim…

Kaynak: https://art-fix.com/story/ten-fun-fac…

Bugün size Fovizm akımının da önde gelen sanatçılarından olan Henri Matisse ve “Dans” adlı eserinden bahsedeceğiz.

Pek çok sanatçıya ilham olan bu eser tam anlamıyla zamansız bir başyapıt.

Tabloyu burada görebilirsiniz:?

1910 yılına ait eserde el ele tutuşmuş ve daire şeklinde dönen beş kişiyi görüyoruz. Masmavi bir gökyüzünün ve yemyeşil bir tepenin önünde, figürler dans ediyor ve vücutlarını coşku içinde hareket ettiriyor. Bu meşhur tablonun ardındaki detaylara gelin yakından bakalım.

1. “Dans” bir Rus tüccar tarafından yaptırılmıştır.

Matisse’in ünlü tablosu, aslında 1909’da Rus tekstil tüccarı Sergei Shchuckin tarafından özel bir siparişti. Tabloyu Moskova’daki evi Trubetskoy Sarayı’ndaki merdivenlere asmayı istiyordu.

2. Tablo aslında üç parçadan oluşan bir seri olacaktı.

Shchuckin başlangıçta hepsi evrensel dans ve müzik temaları etrafında dönen üç resimlik bir dizi sipariş etmişti. Sonunda ise iki resim tamamlandı: “Müzik” adı verilen diğer tablo “Dans”ın yanında asılı duruyor.

3. “Dans”, Modernist hareketin öncüsüdür.

‘Dans’taki arka plan ve figürlerin renk uyumu ve düzlüğü, yapıldığı zaman için olağanüstü yenilikçiydi ve önceki Batı geleneklerinin ayrıntılarından kopuyordu. Figürlerin organik sadeliği, onları arka planla kaynaştırıyor. Resimde ritmik, çağrışım yapan bir renk kompozisyonu görülüyor! Bu tür özellikler daha sonra Modernist harekette görülmüştü.

4. Matisse’in önceki resimlerinden biri “Dans” için ilham kaynağıydı.

Matisse’in daha önceki tablolarından biri olan ‘Joie de Vivre (1906)’, ‘Dans’ın öncüsü de diyebiliriz. Göl kenarında yine el ele tutuşmuş dönen insanları görebilirsiniz.

5. Matisse “Dans” eserini yaparken evrensel insan davranışlarından ve kültürler arası alışverişten ilham almış.

Dans ve müzik evrenseldir ve binlerce yıl öncesine dayanan ve Şaman ritüellerinden kaynaklanan insan davranışlarını birleştirir. Matisse ve Paul Gauguin ve Pablo Picasso gibi Primitivist hareketten çağdaşları, Afrikalıların formlarından ve formlarının yaydığı ilkel enerjiden ilham aldılar. Bu aynı zamanda ‘Dans’ta, özellikle resmettiği şehvetli kadın formlarında da belirgindir. Pervasızca terkedilmişlik içinde dans eden köşeli, çıplak bedenler, akıllara uygar toplumun reddini getiriyor.

6. Tablodaki renklerin manevi ve sembolik anlamı vardır.

Farklı renklerin farklı çağrışımları vardır. ‘Dans’ resminde ise kırmızı, ateş elementini veya ham, ilkel formundaki insanı sembolize eder. Mavi gökyüzü cenneti, yeşil çim ise toprak elementini sembolize eder. Figürlerin dairesel kompozisyonu, bu üç unsur arasındaki birliği temsil etmektedir.

7. “Dans” artık Rus tarihinin politik bir sembolüdür.

Rus Devrimi sırasında, Shchukin’in Moskova’daki malikanesi basıldığında Matisse’in hem ‘Dans’ hem de ‘Müzik’ eserleri yağmalanmış ve birkaç yıl boyunca gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Ancak 1930’da yeniden ortaya çıktılar ve ardından artık St. Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nde yerlerini aldılar. Bugün sadece büyük sanatın bir sembolü değil, aynı zamanda Rus tarihinin belirleyici bir dönemidir.

8. Fotoğrafçılığın ilerlemesinin Matisse’nin resmi üzerinde büyük etkisi var.

Matisse’in tek boyut duygusunun dans eden figürlerin biraz daha koyu ana hatlarıyla verildiği ‘Dans’ tablosundaki sadeliğinin bir nedeni var. 1900’lerin başında fotoğrafların daha popüler hale gelmesiyle Matisse, fotoğraf makinesinin nesneleri bir sanatçının yapabileceğinden çok daha büyük bir hassasiyetle yakalayacağı için resimdeki ayrıntıları kaydetmenin gereksiz hale geldiğine inanıyordu. Bu da sanatçının kompozisyon, biçim, ritim ve renk gibi resmin diğer yönlerine odaklanmasını sağladı.

9. “Dans”ın bir de ilk versiyonu bulunuyor.

Mart 1909’da Matisse, ‘Dans’ın ilk versiyonunu yapmıştı. Kompozisyon çalışmasıydı ve gördüğünüz gibi daha soluk renkler ve daha az ayrıntı kullanmıştı.

10. Son olarak, Matisse’nin tablosu üzerine yaptığı yorumuna bir bakalım:

Matisse bu resim hakkında şöyle demiştir: ‘Bu üç renkle hem aydınlık harmonime hem de tonun saflığına ulaştım.’ Bakıldığında gerçekten de, enerjik dans sahnesinin rahatlatıcı bir yanı da var. Matisse her zaman rahatlatıcı bir sanat yaratmak isteyen bir sanatçı olmak istediğinin de altını şu sözlerle çizmişti:

‘Hayal ettiğim şey, sorunlu veya sinir bozucu konulardan kaçınabilecek dengeli, saf ve sessiz bir sanat. Bu tür sanatlar, yorulduklarında dinlenebilecekleri rahat bir koltuk gibi herkesin zihnine huzur ve rahatlık verir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir