HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan: Satacak bir şey kalmadı, yabancılara emlak ve yurttaşlık satıyorlar

HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, HDP’nin 4’üncü Olağan Bayan Konferansı’nda konuştu.

“Biz bayanlar geçmişten bu yana devraldığımız uğraş mirasımız ile kararlı ve gözü pek bir halde uğraşımızı yükseltmeye devam edeceğiz ve yürüttüğümüz çaba daha da görkemli ve daha da direniş içerisinde olacak” diyen Buldan, “Biz büyük kazanacağız, bayanlar büyük kazanacak. Hiç kimsenin bundan tasası ve kuşkusu olmasın sevgili kadınlar” sözlerini kullandı.

Buldan konuşmasında şunları söyledi:

“AKP-MHP erkek iştirakinin çoklu krizi ile yönetmeye çalıştığı şu karanlık ülke ortamında tarih ilerlemeden yana değil, daima bir gerilemeden yana işlemektedir. İktisattaki eşitsizlik, cinsiyet eşitsizliği, şiddet ve cürüm oranlarındaki artış, yoksulluk ve açlık giderek derinleşmektedir. Tekçi erkek sistemleri ile mafya, yolsuzluk, soygun ve yağma sistemleri ile hukuku ve demokrasiyi büsbütün yürürlükten kaldırdıkları, baskı, zulüm ve dikta rejimleri ile ortaya koydukları krizleri sonu gelmez bir biçimde derinleşmektedir. İktidarda kaldıkları her gün hatta her saat yoksullaşan bir ülke var artık. Ekonomik bir büyümeden bahsetmektedir onlar ekonomik olarak büyüyoruz diyor lakin gerçekte olan bütün rezervlerin tüketilmiş olmasıdır. Cari açığın devasa bir biçimde büyümüş olmasıdır. AKP-MHP erkek paydaşlığı bayanları ve bir bütün olarak toplumu bir sömürü alanı olarak görmektedir. Cinsiyet eşitsizliğini her alanda olduğu üzere iktisatta de derinleştirdiler. Bugün itibariyle her iki bayandan biri işsizdir ve çalışan bayanlar ise ucuz işgücü ve garantisiz işgücü olarak iktisada dahil olabilmektedir. Bayanların hissesine düşen ekonomik büyüme değil, ekonomik olarak tüketme ve bağımlı bırakma siyasetidir.

Biz bayanlar da bu son derece politik erkek sömürüsüne karşı diyoruz ki; emeğimizi sömürmenize de, ömrümüzü ve geleceğimizi teslim almanıza da asla müsaade vermeyeceğiz. Hakkımız olanı bu ülkenin asli sahipleri olarak, alıncaya kadar gayret edeceğiz.

‘ELLERİNDE PALAVRADAN DİĞER BİR ŞEY KALMADI’

Her gün artırım üstüne artırım yapıldığı, doların büyümekte TL’nin küçülmekte hudut tanımadığı bir ortamda elde satacak bir şey kalmayınca yabancılara bol bol emlak ve yurttaşlık satıyorlar. Buradan gelir elde etmeye medet bağlamış bir hükümetin demokratik olarak büyüyoruz demek ya da ekonomik olarak büyüyoruz demesi ellerinde palavralarından öbür bir şeyin kalmadığını çok açık bir göstergesidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.