Erdoğan’dan ‘THY’ kararı: ‘Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine Türkiye Hava Yolları yazacağız’

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı yerleşkesinde TÜRKSAT 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’nde konuştu.

“Türksat 4A 2014’te, Türksat 4B ise 2015 yılında uzaydaki yerini aldı” diyen Erdoğan, “Türk mühendislerince geliştirilen yerli ve ulusal gözetleme uydumuz İMECE’yi 2023’ün ocak ayında, TÜRKSAT 6A’yı da 2023’ün ortalarında uzaya fırlatıyoruz” sözlerini kullandı.

‘THY’ KARARI

Konuşmasında “Artık Turkey yok, Türkiye var” sözlerini kullanan Erdoğan, “Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şu formda:

“Birilerinin aklınca dalga geçtiği 3-A ortadan geçen 14 yıla karşın hizmet ediyor. Türksat 4-A ve Türksat 5-B de uzaydaki yerini aldı. Geçen sene de Türksat 5-A ve 5’B’yi uzaya yolladık. Uzay denince aklına gençliklerinde izlediği uzay sinemaları gelenlere bir makus haberimiz var, yerli haberleşme aracımızı da 2023’te fırlatıyoruz. Böylelikle uzaydaki uydu sayımız Bay Kemal 10’a yükselecek.

Uzaydaki çıkarlarımızı da savunmak bizim namus borcumuzdur. Ay yüzeyine araç göndermeye, bilim insanı yetiştirmeden her alanda ülkemizi hak ettiği düzeye getirecek adımları atıyoruz. Uydu teknolojileri bu alanların başında geliyor. Türksat üzere kuruma sahip olmamız bu mevzuda en büyük avantajımızdır.”

ARTIK ‘TURKISH AIRLINES’ YAZMAYACAK

“Teknofest nesli gençlerimiz kendi imzalarını taşıyan projelerle gökleri fethetmeye hazırlanıyor. Gençlerimizin uzaya fırlattığı Grizu 263 uydusu hala sinyal vermeye devam ediyor. Teknofest’in birinci düzenlendiği 2018’den bu yana katettiği aralık uzay çalışmalarında nereye varabileceğimizin işaretidir. Teknofest’in Azerbaycan’daki tertibini da izledik. 30 Ağustos – 4 Eylül ortasında Samsun’da Teknofest heyecanını tekrar yaşayacağız.”

Artık Turkey yok, Türkiye var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazacağız.”

“UZAY VATANA YENİ UYDULAR GÖNDERDİK”

“Emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. Uzay macerasında yeni kademe olan geçen süreç ülkemize eser ve hizmet siyasetinin hangi maniler aşılarak yürütüldüğünün öyküsüdür. Türksat3A uydusunu fırlattığımızda birileri istisra ile yaklaşmıştı. Küçümseyici tutumlarla kendi vizyonsuzluklarını sergiliyorlardı. Birilerinin dalga geçtiği 3A faal formda çalışıyor, hizmet veriyor. Uzay vatana yeni uydular da gönderdik.

Türksat 4A, 4B ise 2015 yılında uzaydaki yerini aldı. Bu uydularımızın yanına yenilerini ekliyoruz. Tıpkı yılda uzaya 2 uydu gönderen seçkin ülkeler ortasında yer aldık. Uzay denince gençliklerinde izledikleri uzay sineması olanlara makus bir haberimiz daha var. Uzay vatana yeni uydular gönderdik.

Türksat 4A 2014’te, Türksat 4B ise 2015 yılında uzaydaki yerini aldı. Türk mühendislerince geliştirilen yerli ve ulusal gözetleme uydumuz İMECE’yi 2023’ün ocak ayında, TÜRKSAT 6A’yı da 2023’ün ortalarında uzaya fırlatıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.