Erdoğan ve Putin görüşmesi sonrası sekiz unsurluk ortak bildiri.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’ye yaptığı günübirlik çalışma ziyareti kapsamında Rusya Devlet Lideri Putin ile bir ortaya geldi. Heyetlerarası görüşmenin akabinde iki önder baş başa bir ortaya geldi. Görüşme dört saat 10 dakika sürdü.

Dünyanın gözünü çevirdiği tepe sonrası Türkiye ve Rusya sekiz unsurluk ortak bildiri yayınladı. İşte o hususlar:

Liderler, Suriye’de tüm terör örgütlerine karşı uğraşta dayanışma ve eş güdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

Ukrayna’dan tahıl ve besinin taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki ülke ortasındaki yapan bağların rol oynadığı teyit edildi.

Türkiye-Rusya ortasındaki samimi, açık kelamlı ve inanca dayalı bağların bölgesel ve milletlerarası istikrarın tesisi açısından taşıdığı değere işaret edildi.

Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul Mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun biçimde uygulanmasının altı çizildi.

‘BÖLGEYE RAHATLAMA GETİRECEK’

İki başkan bir ortaya gelemden evvel ortak basın toplantısı düzenlemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Suriye’deki gelişmeleri bu vesileyle bilhassa ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıyeten rahatlama getirecektir.” dedi. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Lider Erdoğan, Putin’e teşekkür ederek Tahran ziyaretinin akabinde 17 gün ortadan sonra tekrar bir ortaya gelişleri sebebiyle memnuniyetini tabir etti.

PUTİN: AVRUPA, TÜRKİYE’YE MİNNETTAR OLMALIDIR

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise şu açıklamada bulunmuştu: “Bugünkü Soçi toplantısından evvel ekonomik hususlardan sorumlu Rus kurum ve kuruluşlarımız davetiniz üzerine Türkiye’ye geldi. İkili işbirliğimizin tüm değerli kilit boyutlarını Türkiye’deki bu görüşmelerde ele aldılar. Görüşülmesi gereken birçok bahis var. Ticaret hacmimiz bu yıl yüzde 70 oranında arttı. Hatta yılın birinci çeyreğinde 2 misli artmış bulunuyor. Bizim gerçekleştirdiğimiz birçok stratejik proje de var örneğin Akkuyu Nükleer Güç Santrali. Güç dalında de birtakım projelerimiz var. Türk akımı proje sınırını tamamladık. Rus gazını Avrupa’ya sevk edebileceğimiz değerli boru çizgilerinden biri haline geldi. Türk akımı eksiksiz halde çalışmaya devam ediyor. Türkiye yalnızca doğalgaz sevk etmiyor, Avrupa’daki tüketicilere de gazımızı aktarıyor. Avrupa’daki tüketiciler, Rus gazını Türkiye’den alabildikleri için Türkiye’ye minnettar olmalılar. Türkiye’ye düşünce çekmeden petrol, kömür ve doğalgaz ihraç ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.