Engelli komşuya mani olan o ‘asansör’ yıkıldı: Mahalleli halay çekerek kutladı

Kumburgaz Yenimahalle’de yazlıkçıların ikamet ettiği bölgede İtimat Yıldız, yeni satın aldığı 7 katlı binanın en üst katındaki evi için binanın dışından asansör yaptırmıştı. Mayıs ayı itibariyle yazlıklarına geri dönen öteki bina sakinleri apartmanın girişine dışarıdan yapılan asansörü görünce duruma reaksiyon gösterdi.

ASANSÖR 4 KEZ MÜHÜRLENDİ 

Binanın giriş katında oturan ve yalnızca yaz aylarında Almanya’dan tatil için Türkiye’ye gelen engelli Müjdat Acıman ise yapılan asansörün engelli rampasını kapattığından ötürü konutuna giremeyerek mağdur oldu. Acıman, bu nedenle Almanya’ya geri dönmek zorunda kaldı.

Bina sakinleri, yapılan asansörün kaçak olduğunu belediye tarafından 4 kez mühürlendiğini, encümen kararı ile yakılması kararı alındığını ama hala yıkılmadığını belirtmişti. İşte o asansör, dün belediye grupları tarafından yıkıldı.

“‘ALMANYA’DAN GERİ GELİYORUM’ DEDİ”

Engelli Müjdat Acıman’ın annesi olan 76 yaşındaki Mahide Acıman şunları söyledi:

“32 yıldır bu evdeyiz. Olağanda Almanya’da yaşıyoruz. Fakat Buraya da çok geliyoruz. Burası çok berbat bir yerken biz burayı oğlumuz için tamir edip güzelleştirdik. Oğlumuza yol açtık. Biz burada yokken en üst kattaki İtimat isimli kişi bu asansörü yaptırmış. Gelip gördüğümüzde şok olduk. Oğlum bu yüzden içeri giremedi. Mahalledeki arkadaşların yardımıyla güç da olsa onu içeri sokmaya çalıştık.

Sonra oğlum baktı ki olmayacak ‘anne ben Almanya’ya dönüyorum’ dedi. Ağlaya ağlaya 1 buçuk ay evvel gönderdik. Bugün ise belediye tarafından burası yıkılacak. Takviyesi olan herkese çok teşekkür ederim. Oğluma dün telefonda asansörün yıkılacağını söyledim. Memnunluktan havalara uçtu. ‘9’uncu ayda geliyorum’ dedi.”

“BEN DEVLETİM, BANA KİMSE KARIŞAMAZ”

83 yaşındaki baba Doğan Acıman ise “Burayı borç parayla oğlum rahat etsin diye yaptırdım. Bu yıl hayatımızı kararttılar. Adam, ‘ben devletim, bana kimse karışamaz’ diyor. Burada bina yapılırken bu formda asansör yapılamayacağı evrakında var. Lakin adam asla dinlemiyor. ‘Burayı yıkamazsınız’ da dedi. Biz oğlumuz için her şeyimizi feda ettik. Emekli olduk. Bu adam yüzünden emekliliğimizi bile yaşayamıyoruz.  İçimiz kan ağladı lakin inşallah bundan sonra yaşamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

MAHALLEDE MEMNUNLUKTAN HALAY ÇEKİLDİ

Sadece ailenin değil, komşular da karara keyifli oldu. Asansörün yıkıldığını görenler meskenin önünde toplanıp halay çekerek kararı kutladı. Yıldız’a, İmar Kanunu’nun 32’nci ve 42’nci unsuru kapsamında gereken yaptırımlar uygulandı.

Ayrıca Büyükçekmece Belediyesi tarafından cürüm duyurusunda da bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.