Elektrikli scooter sorunu büyümeye devam ediyor: Şikayetler yüzde 615 arttı

2019 yılından bu yana Türkiye’de kullanılan ve ilgiyle karşılanan elektrikli scooter’lar ve alternatif ulaşım araçları son vakitlerde, trafik sıkıntısına can simidi olma misyonunu üstleniyor. Akaryakıta gelen artırımlarla birlikte insanların şahsî araçlarından uzaklaşmasına ve taksi bulamama meselesine da tahlil niteliği taşıyan bu ulaşım araçlarına artan istek, şikayetleri de beraberinde getiriyor. Tüketicilerin bir referans kaynağı olarak başvurduğu ve satın alma kararıyla ilgili araştırma yaptığı Şikayetvar, popülerliği gün geçtikçe artan alternatif ulaşım araçlarını mercek altına aldı. .

ELEKTRİKLİ SCOOTER’LARLA İLGİLİ 2022’NİN BİRİNCİ 3 AYINDA EN ÇOK NELERDEN ŞİKAYET EDİLDİ?

Kullanıcıların en fazla şikayet ettiği başlıklar şöyle açıklandı:

“Eksik ve kusurlu hizmet: yüzde 45

“Üyelik süreçleri: yüzde 16

“Uygulama ya da web sitesine ulaşım meseleleri: yüzde 16

“Haksız tazminat, kesinti ve iade meseleleri: yüzde 12

“Uygulamanın indirilmesi ve kurulumuna dair sıkıntılar: yüzde 7

“Reklam, SMS ve mail gönderimi: yüzde 3

“Bilgi güvenliği: yüzde 2.”

Elektrikli scooter’larla ilgili Şikayetvar’a ulaşan birtakım şikayetlerse şöyle:

“BOŞU BOŞUNA PARAM GİTTİ”

Hastaneye gidecektim randevum vardı. Scooter’a barkodunu okutup kilidi açtım. Gaza basmama karşın scooter’ı hızlandıramadım, gaz gelmiyordu ben mi yanlış yaptım diye düşünüp kilitleyip tekrar açtım yeniden tıpkı sorun ile karşılaştım boşu boşuna param gitti problemimin çözülmesini istiyorum.”

“KIRMIZI ALANLARIN ÖNCESİNDE BELİRLENMESİ GEREKİYOR”

En başta almamız gereken yasaklı harita en son bırakacağımız vakit karşımıza çıkıyor. 52 dakika gösteren scooter’ı aldım 10 dakikada şarjı kırmızıya düştü. Mavi alanda gözüken yere bırakmak istediğim vakit kırmızıya düştü ve 5 kilometre ile 7 kilometre ortası süratle uzun bir uzaklığa gittim. Sorunu size anlatamam yetkililerin ulaşmasını bekliyorum. Almadan kırmızı alanların belirlenmesi gerekiyor aksi halde birçok insan mağdur.

“SCOOTER’I KİLİTLEYEMEDİĞİM İÇİN 204 TL BORÇ ÇIKTI”

Scooter kiraladım 10 dakika kullandım. Sonra kartta para olmadığını öğrendim ve scooter’ı kilitleyemedim, 204 TL borç çıktı. Ancak bindiğim meblağ 18 TL. Borcum en azından 20-25 TL olsa neyse fakat kullanmadığım halde 204 TL gerçekten fazla. Lütfen yardımcı olun.

“3 KİLOMETRE BİLE GİTMEDİĞİM YOLDAN 66.50 PARA ALDINIZ”

2.99 km sürüş yaptım 66.49 TL para çekti hesabımdan. Park edemedim bir türlü canlı dayanaktan ulaşmaya çalışıyorum. Yanıt veren yok. İnternette araştırıp sıkıntı zor park ettim tabi bu müddette vakit aktığı için bu fiyat oldu. Neymiş efendim bir haritada şikayetli bir alanda park etmeye çalışmışım o yüzden kullanıcı sorumluluğuymuş. Ben sürüş yaptığım yerde nereden bilebilirim orayı şikayet etmişler? 3 km bile gitmediğim yoldan 66.50 para aldınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.