Credit Suisse’ün çöküşüne neden olan Suudi bankanın başkanı istifa etti

Suudi Ulusal Bankası, yaptığı açıklamaların ardından Credit Suisse’in hisselerinde tarihi çöküş yaşatan Yönetim Kurulu Başkanı Ammar Al Khudairy’nin görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Khudairy 16 Mart’ta verdiği bir demeçte Credit Suisse’e daha fazla destek vermeyeceklerini belirtmişti. Al Khudairy, bankacılık krizinden etkilenen Credit Suisse’den daha fazla hisse almayacaklarını söylemiş, bu da İsviçre bankasının hisselerinin rekor düşük seviyelere inmesine sebep olmuştu.

Bu açıklamayla birlikte başlayan panik satışlar Avrupa’da risk algısının had safhaya çıkmasına sebep olmuştu. CNBC’ye konuşan Khudairy, “İsviçre Merkez Bankası’nın ifadelerine bakılırsa her şey yolunda. Bankanın daha fazla sermayeye ihtiyaç duymayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

MERKEZ BANKASI DA DEVREYE GİRMİŞTİ

Credit Suisse’te yüzde 9,9 payı bulunan Suudi Ulusal Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı’ndan gelen bu açıklama sonrası Credit Suisse kaynaklı kriz derinleşmişti. İsviçre’nin köklü bankası Credit Suisse’te yaşanan kriz dolayısıyla İsviçre Merkez Bankası da devreye girmiş ve bankaya 54 milyar dolarlık kredi hattı açmıştı. Krizde devam eden süreçte bir diğer köklü banka UBS devreye girmiş ve tarihi satın almayla Credit Suisse’i devralmayı kabul etmişti.

UBS’in rakibini almak için 3 milyar İsviçre Frangı (3,3 milyar dolar) ödeme yapacağı belirtilmişti. İsviçre Merkez Bankası anlaşma kapsamında UBS’e 100 milyar franklık likidite hattı sağlamayı kabul etti. İsviçre hükümeti de UBS’e devralım kaynaklı potansiyel zararlar için 9 milyar frank garanti sağlanacağını duyurdu. İsviçre bankacılık otoritesi Finma anlaşma sonrası 16 milyar franklık riskli Credit Suisse tahvilinin değersiz olacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir