CHP’li Bakan’dan Soylu’ya ‘Özel Harekat Ocakları Derneği’ soruları

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 38 yaşındaki beş çocuk annesi Sakine Külter azapla öldürüldü. Külter’in, Özel Harekat Ocakları Derneği Şırnak Vilayet Lideri İbrahim Barkın tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Cinayetle ilgili gözaltına alınan 3 şüpheliden İbrahim Barkın tutuklandı, 2 kuşkulu ise isimli denetimle hür bırakıldı.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, kelam konusu derneğin faaliyetlerini Meclis gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

‘ÖZEL HAREKAT’ İSMİ SİVİL TOPLUM KURULUŞUNUN PARAMİLİTER YAPILANMA OLDUĞU İZLENİMİNİ VERMEKTE

CHP’li Bakan önergesinde şu tabirlere yer verdi:

“‘Özel Harekat’ ismi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Bakanlığınıza bağlı polis ve jandarma teşkilatı bünyesinde kurulmuş Özel Harekat Başkanlığı, Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Özel Harekat (JÖH) üzere özel gruplarda silahlı kamu vazifesi yapanlar için kullanılmaktadır. Bir sivil toplum kuruluşunun bu ismi kullanmasına müsaade verilmesi; bu sivil toplum kuruluşunun silahlı güç/paramiliter yapılanma olduğu izlenimini vermekte, toplumda ise endişeye ve telaşa sebep olmaktadır.”

“NASIL MÜSAADE VERİLDİ?”

Bakan, önergesinde Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- Türk Silahlı Kuvvetleri ve Bakanlığınıza bağlı polis ve jandarma teşkilatı bünyesinde kurulmuş Özel Harekat Başkanlığı, Polis Özel Harekat (PÖH), Jandarma Özel Harekat (JÖH) üzere özel takımlarda silahlı kamu misyonu yapanlar için kullanılan “Özel Harekat” isminin bir sivil toplum kuruluşu tarafından kullanılmasın kim hangi münasebetle müsaade vermiştir?

2- Bir sivil toplum kuruluşunun, “Özel Harekat Ocakları” ismini alarak silahlı güç/paramiliter yapılanma olduğu izlenimini vermesini, toplumda endişeye ve kaygıya sebep olmasını ülkenin güvenliğinden sorumlu bir Bakan olarak nasıl açıklıyorsunuz?

3- “Özel Harekat Ocakları” isimli hangi tarihte kimler tarafından kurulmuştur?

4- “Özel Harekat Ocakları” isimli derneğin merkezi neresidir? Hangi vilayetlerde şubeleri vardır ve kaç üyesi vardır?

5-  “Özel Harekat Ocakları” isimli derneğin idare şurası asil ve yedek üyeleri kimlerdir?

6-  “Özel Harekat Ocakları” isimli derneğe ne kadar nakdi ya da tıpkı takviye yapılmıştır?

7-  “Özel Harekat Ocakları” isimli derneğe ‘bağış’ ismiyle ne kadar takviye yapılmıştır?

8-  Bakanlığınız “Özel Harekat Ocakları” isimli derneğe STK’ler için ayrılan bütçeden takviyede bulunmuş mudur? Bulunduysa ne kadardır?

9-  “Özel Harekat Ocakları” isimli derneğin faaliyetleri nelerdir?

10- “Özel Harekat Ocakları” isimli dernek kamu faydasına dernek midir?

11- “Özel Harekat Ocakları” isimli dernek bugüne kadar kaç kere denetlenmiştir? Bu kontroller kapsamında mevzuata terslik tespit edilmiş midir? Edildiyse hangi süreçler uygulanmıştır?

12- “Özel Harekat Ocakları” isimli derneğin faaliyetleri hakkında hukuka karşıtlık bakımından inceleme/soruşturma başlatılmış mıdır? Ayrıntısı nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.