Boris Johnson savaş uçağı kullandı: Manzaralar büyük ses getirdi

Ülkede patlak veren siyasi krizle birlikte koltuğunu bırakmak zorunda kalan ve Muhafazakâr Parti başkanlığından istifa eden Boris Johnson İngiltere’nin bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.

Görünen o ki Johnson vazifedeki son günlerinin tadını çıkarıyor. Çünkü ‘topal ördek’ pozisyonundaki Johnson İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) Eurofighter Typhoon savaş uçağında yardımcı pilot olarak uçtu.

Görevde yalnızca yedi haftası kalan İngiliz Başbakan bir müddetliğine 75 milyon sterlin pahasındaki savaş uçağını kullandı.

‘MERAK ETME UÇAĞI BOZAMAZSIN’

O anları ‘Bir müddet sonra pilot bana: ‘kullanmak ister misin’ diye sordu. Ben de ‘Emin misin? Çok değerli görünüyor. Sanırım yalnızca 148 adedine sahibiz’ dedim. O da bana ‘merak etme bozamazsın’ dedi’ kelamları ile anlattı.

Bunun üzerine denetimi devraldığını belirten Johnson bir kaç atak sonrası şuurunu kaybettiğini söyledi ve bu durumu ti’ye alarak ‘Bilincim geri geldiğinde denizin gitgide yaklaştığını görebiliyordum’ dedi.

İngiltere Başbakanı yaşadığı tecrübesi ziyaret ettiği Farnborough Havacılık Fuarı’nda anlattı. Başbakan, pilot koltuğunda birtakım hareketler yapmasına müsaade verildiğini söyledi.

Johnson fuarda yaptığı konuşmada başbakanlık koltuğunu da kokpite benzeterek vazifesini öbür başbakana meselesiz bir biçimde devretme kelamı verdi.

‘BU ŞAHANE ÇİFT MOTOR KÜKREMEYE DEVAM EDECEK’

Johnson, ”Kokpitte geçirilen 3 memnun yılın akabinde artık denetimi diğerine devreceğim. Kim olacağını bilmiyorum lakin Muhafazar Parti’nin bu mükemmel çift motoru kükremeye devam edecek” dedi.

Farnborough Havacılık Fuarı, Boris Johnson’ın başbakan sıfatıyla katıldığı son aktiflerden biri oldu.

Sonbaharda koltuğunu bırakacak olan Johnson’ın, pilot kıyafetiyle çekilen görüntüleriyse İngiliz basınında çok ses getirdi.

İNGİLİZ BASINI ALAY ETTİ

İngiliz basını Johnson’ı alaycı bir biçimde Top Gun sinemasıyla beyaz perdeye dönen Amerikalı aktör Tom Cruise’a benzetti.

Boris Johnson’ın bu imajıyla siyaseti sürdürmeye kararlı olduğu bildirisini vermeye çalıştığı yorumları yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.