Balina, Ethereum Fiyatını Bu Borsada 1.000 Doların Altına İtti!

Bir Ethereum (ETH) balinası, borçları ödemek için devasa bir pozisyonu tasfiye ederek WETH’nin Uniswap’teki USDC çiftinin fiyatının 1.000 doların altına düşmesine neden oldu. Bu sırada, daha geniş piyasada düşüşler yaşanmaya devam ediyor.

Ethereum balinası, ETH fiyatını 1.000 doların altına düşürdü

Son birkaç gün içinde, kripto para piyasası aşırı türbülans ve büyük volatilite gördü. Kargaşa sırasında bir balina, büyük miktarda ETH’yi tasfiye etti ve Uniswap’taki fiyatını toparlanmadan önce 941 USDC’ye düşürdü. Bir ETH balinası, Uniswap’ta büyük miktarda wrapped Ethereum’u (WETH) tasfiye etti. Fiyatını 941 USDC’ye düşürdü. İşlemde ayrıca, balinanın fonların bir kısmını kredileri geri ödemek için kullandığı görülüyor. Bu yazının yazıldığı sırada fiyat, daha geniş piyasanın 1.300 doların biraz altında işlem gördüğü yere geri döndü.

ETH, gün içinde yüzde 11,2 ve haftada neredeyse yüzde 30 düştü. Coinglass’tan gelen veriler, yalnızca son 24 saat içinde 170 milyon doların üzerinde tasfiye edilmiş ETH pozisyonu olduğunu ortaya koyuyor. Bu arada, daha geniş pazar, toplam piyasa değerin açısından 1 trilyon doların altına düşmekten sadece 50 milyar dolar uzakta. Geçen gün toplam tasfiyelerde 500 milyon doları görüldü. BTC fiyatı, en son 2020’de görülen fiyatını görüyor.

ETH ağında “zorluk” ayarlaması sıkıntısı yaşandı

Altcoin’ler daha büyük bir darbe aldığından, Ethereum bir yıldan fazla bir süre içinde en düşük seviyesine düştü. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi, hafta sonundan bu yana yüzde 15’ten fazla düşüşle yaklaşık 1.450 dolardan işlem gördü. Yazım sırasında, Ethereum bir önceki haftaya göre yüzde 26.5 düşüşle 1.327.40 dolardan işlem görüyor. Pazartesi günkü Coingecko istatistikleri, ETH’nin son 24 saatte 200 doların üzerinde ve geçen hafta 500 doların üzerinde değer kaybettiğini gösteriyor.

Son 30 günün çoğunda, ETH fiyatı 1.800 dolar civarında seyretti. Haftanın ikinci kısmında ETH’nin piyasa değeri, üç günde neredeyse 38 milyar dolar kadar düştü.  Kripto para birimlerinin genel piyasa değeri, geçtiğimiz ay aşağı yönlü bir yörüngede işlem görüyor ve şu anda 1,17 trilyon dolardan destekleniyor. Hazine Bakanı Janet Yellen’in kasvetli bir kripto tahmini sunmasının ardından kripto para piyasası hafta sonu 100 milyar dolardan fazla kaybetti.

Çekirdek geliştiricilerin “zorluk bombası”nın uygulanmasını geciktirdiği duyurusu, Cuma günü kabaca yüzde 7,0’lik bir düşüşün ardından Cumartesi günü Ethereum için yaklaşık yüzde 8,0’lık bir düşüşle sonuçlandı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu hafta Ropsten Testnet’te merge’ün başarılı bir şekilde konuşlandırılmasına rağmen, Ethereum geliştiricileri zorluk güncellemesini geciktirmeyi seçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.