Avrupalı taksiciler Brüksel’de Uber’i protesto etti

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Brüksel’e gelen taksi şoförleri, ana yolları trafiğe kapatarak Uber firmasının faaliyetlerini protesto etti.

Avrupa’daki çeşitli taksi derneklerinin daveti üzerine, Fransa, Belçika, Almanya, Hollanda, İspanya, Portekiz, İsviçre ve Yunanistan üzere ülkelerinden yüzlerce taksici, Uber’i protesto etmek için Brüksel’in Kuzey Tren İstasyonu önünde toplandı.

Brüksel’in ana yollarındaki trafik akışını engelleyen taksiciler, kentin merkezi yollarını kullanarak Avrupa Birliği (AB) kurumlarının olduğu Schuman Meydanı’na kadar geldi. Yol boyunca bilhassa tünel ve ana yollarda kontak kapatan ve korna çalan taksiciler, trafik akışı durma noktasına getirdi.

Taksicilerin hareketi nedeniyle Brüksel polisi ağır trafik ikazında bulunarak, vatandaşlara arabaları dışındaki ulaşım seçeneklerine yönelmesi tavsiyesinde bulundu.

Taksiciler, akıllı telefon uygulamasıyla alternatif taksi hizmeti sunan Uber’in Avrupa’daki faaliyetinin sıkı biçimde denetlenmesini ve Uber Evrakları skandalının derhal soruşturulmasını istedi.

Uber dosyaları

Uber Belgeleri, firmanın 2013-2017 yılları ortasındaki faaliyetlerine ait bâtın dokümanlarının temmuz ayında basına sızmasıyla başlamıştı.

Belgeler, Uber’in çeşitli ülkelerde hizmet sunmak için üst seviye yetkililere yönelik çalışmalarını ve lobicilik faaliyetlerini ortaya koymuştu.

Avrupa’da yoğunluğa nazaran fiyatı değişmekle birlikte Uber, taksilerden daha uygun fiyatla ulaşım imkanı sağlıyor.

Taksi şoförlerinin lisans almak için yüksek fiyatlar ödemesi ve uzun bir eğitim sürecini tamamlaması gerekiyor. Uber şoförlerinin ise bu çeşit maliyetleri bulunmuyor.

Taksiciler, Uber sisteminin kendileriyle adil biçimde rekabet etmediğini argüman ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.