Araç muayene randevusu nasıl alınır? Araç muayene ne kadarda bir yaptırılır? Araç muayene fiyatları…

Fenni muayene olarak da adlandırılan araç muayenesi trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların trafiğe uygun olup olmadıklarını denetlemek emeliyle yapılır. Araç muayenesi ile yolcukların ve etrafın güvenliği için araçların yetkinliği denetim edilir. Türkiye’de araç muayenelerini sırf TÜVTÜRK kuruluşu yapıyor. İşte, araç muayene randevusu nasıl alınır? Araç muayene ne kadarda bir yaptırılır? Araç muayene fiyatları…

ARAÇ MUAYENESİ NEDİR?

Araçların muayenesi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. unsuru mucibince mecburî olan, trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliliğine uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığının denetim edilmesidir. Trafik muayenesinin maksadı trafikteki araçların eksikliklerinin giderilerek, bunların sebep olacağı kazaların önüne geçmektir diyebiliriz.  Periyodik muayenede tüm Türkiye’de tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK, yani “Teknik Kontrol Kurumu”, memleketler arası standartlarındaki araç muayene istasyonları zincirinin ismidir.

ARAÇLARA NAZARAN MUAYENE DÖNEMLERİ NASILDIR?

Araçların muayene dönemleri, kullanım alanı ve araç tipine nazaran değişiklik gösterir. Araç muayene dönemleri şu haldedir:

  • Hususi ve resmi arabalar ile her türlü römorkları: Araçlar ve römorkları, 3 yaşını doldurduğu vakit birinci muayeneye katılmalıdır. Daha sonra her 2 yılda bir muayeneye girmeleri gerekir.
  • Lastik tekerlekli traktörler: Lastik tekerlekli traktörler 3 yaşını doldurdukları vakit birinci muayeneye girmelidir. Daha sonra her 3 yılda bir periyodik muayeneye katılmaları gerekir.
  • İki ya da üç tekerlekli araçlar ve her türlü römorkları: 3 yaşını doldurduktan sonra birinci muayenelerine katılmaları gerekir. Devam eden yıllarda ise 2 yılda bir muayene mecburiliği vardır.
  • Diğer motorlu taşıtlar ve her türlü römorkları: Her yıl muayeneye katılmaları gerekir.
  • Kısacası özel arabanızı sıfır olarak aldıysanız 3 yaşına girdiği vakit birinci muayeneye götürmeniz
  • gerekmektedir. Daha sonra 5, 7, 9 ve devam eden her iki yılda bir, aracınızın tekrar muayeneye girmesi gerekir.

TÜVTÜRK RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Araç muayenesi öncesinde araç sahiplerinin sistemler üzerinden randevu alması gerekiyor. Kelam konusu randevular fiyatsız halde ve 3 farklı kanal üzerinden alınabiliyor. İsteyenler TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi olan “tuvturk.com” adresinden, isteyenler E-Devlet kanalı üzerinden ve isteyenler de 0850 222 8888 numaralı davet merkezinden randevu alabiliyor.

Randevuların, muayene tarihi gelmeden 1 ay evvel alınması gerekiyor ve muayene tarihleri, arabanın ruhsatında yazan “Tescil Tarihi” kısmından denetim edilebiliyor. Kelam konusu randevuların en az 9 gün evvelden alınması gerekiyor.

ARAÇ MUAYENE FİYATLARI?

  • Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 507,40 TL
  • Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 685,58 TL
  • Traktör ve motosikletler için 258,42 TL

ARAÇ MUAYENE GECİKME FİYATI NE KADAR?

Araç muayene gecikme fiyatı 2022 yılı için her ay % 5 oran olacak formda belirlenmiştir. Bu kapsamda 2022 yılı datalarına nazaran 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun 34. hususu gereği araç muayenesi yapılmadan trafiğe çıkan araç şoförlerine 427 TL ceza uygulanır. Bunun yanında şoförden 10 ceza puanı düşülür.

Aracın muayenesi dolduktan sonra isterseniz 1 gün, isterseniz de 29 gün muayeneyi geciktirin, ödeyeceğiniz fiyat birebirdir. Bu kapsamda gecikme gün sayısına nazaran hesaplama yapılmaz.

ARAÇ MUAYENE FİYATI KREDİ KARTIYLA ÖDENİYOR MU?

Araç muayene fiyatının, muayene istasyonunda elden, nakit olarak ödenmesi gerekir. Bunun kredi kartı ile ödenmesi mümkün değildir. Bu kapsamda aracı muayeneye götürürken yanınıza nakit olarak araç muayene fiyatı ve egzoz ölçüm fiyatını almanızda yarar vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.