Antrenöründen şiddet gören sportmen konuştu: ‘Ben istedim’

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde Türkiye Gençler Tekvando Vilayet seçmeleri düzenlendi. Rakibine yenilen İrem Pala, antrenörü Orhan Baytekin tarafından tokatlandı. Yaşanan olay üzerine antrenör Baytekin misyondan alındı ve disipline sevk edildi.

Olaya ait atlet İrem Pala, babası Murat Pala, antrenör Orhan Baytekin ve o ana şahit olan atletlerden Ahsen Sümbül, olayın detaylarını anlattı.

OLAY KOMPLO TOKAT ATILMASINI BEN İSTEDİM

17 yaşındaki İrem Pala, olayın büyük bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını öne sürerek, “Şok etkisindeydim, maçı vermiştim. Aslında bu büyük bir komplo. Maçın hepsini değil de son 10-15 saniyesini atmışlar. Ben hiçbir formda antrenörümün bana şiddet gösterdiğini kabul etmiyorum. Bir tokat ki onu atmasını da ben istedim. Hür irademle bunu istedim. Bu durumdan benim ailem de şikayetçi değil. Ben de şikayetçi değilim, antrenörümün gerisindeyim. Zati hatasız da çıkacaktır. Hiçbir halde antrenörümün yargılanmasını istemiyorum. Toplumsal medyada büyük reaksiyonlar gördü. Hepsi bir yanlış anlaşılma. Maçımın tamamını izlemediniz, yalnızca 15 saniyesini izlediniz ve gerideyken kesilen bir görüntüydü. Tamamını izlemeden lütfen bir şey söylemeyin” dedi.

‘ALLAH İSTEĞİ İÇİN TOKAT AT DEDİ’

Antrenör Orhan Baytekin, atletinin maçta şoka girdiğini ve tokat atmasını kendisinin istediğini söz ederek, “Maç bitince karşı tarafın sportmenini tebrik ettim. Ondan sonra benim atletim geldi. Elimi ensesine attım, ‘kızım bir şeyin var mı?’ dedim. ‘Yok’ dedi, ‘hocam Allah isteği için tokat at’ dedi. Ben de tokat attım. Yavaş mı değil mi bilmiyorum. Ben de o stresteydim, ben gülerek dışarıya çıktım. Onun da ardımdan geldiğini gördüm. Beraberce dışarıya çıktık. Bu karalama siyasetine girdik. Ben şu ana kadar yüzlerce atlet yetiştirdim. 3-4 yıldır kadro şampiyonluğunu da kimseye bırakmadık. Miniklerde, yıldızlarda ve gençlerdeki kategoride daima 7-8 madalya aldık. Dün 3 madalyamız da garantiydi final oynuyorduk. Ben hiçbir atletimi dövmedim, hiç ziyan da vermedim. Aileler de her vakit benim yanımda oldu. Bu karalama siyasetinden ötürü mağdur durumdayım. İşime son verildi, salona girip çıkma bahtım yok. Atletlerim mağdur durumda. Şampiyon atlet yetiştirecek bir seviyedeyim. Ben olmasam dahi atletlerim inşallah şampiyon olacaktır” diye konuştu.

“O GÖRÜNTÜNÜN DEVAMI VAR”

O anın birçok kırpılarak paylaşılan bir görüntü olduğunu pahalandıran atletlerden Ahsen Sümbül de, o imgenin ardı ve önü olduğunu kaydetti.

Sümbül, “İrem, o an maçın bitmesine son 10-15 saniye kala maçı kaybediyordu ve gerideydi. Onun geriliminden kendine vurmaya başladı. Şuurunu kaybetmişti. Zira ben orada ısınıyordum. İrem’in dibindeydim ve ona taktik veriyordum. İrem şöyle yap diye. İrem beni bile duymuyordu. İrem İrem bağırıyordum. Duyması imkansızdı. Ona karşın böyleydi. Hoca bir yerde İrem’i tutuyordu. İrem, ‘hocam bana bir tane vurun kendime geleyim.’ Ondan sonra hoca şöyle bir vuruyor. Ondan sonra da İrem’i şöyle çekip de öpüyor. O görüntünün devamı da var. Katiyen kırpılmış. Şuurlu olarak çekilen bir görüntü. Muhakkak karalamak için yapılan bir komplo. Ailelerimiz bilinçsiz beşerler değiller. Bu türlü bir şey olsaydı bizi göndermezdi” sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda, Merkez Kayapınar ilçesindeki bir salonda Türkiye Gençler Tekvando vilayet seçmeleri düzenlendi.

Seçmelere katılan bir İrem Pala rakibine yenilerek elendi. Atletin antrenörü Orhan Bayketin, kazanan rakip sporcuyu tebrik ettikten sonra seyircilerin önünde elenen atletine tokat attı.

Geriye gerçek savrulan sportmen, hiçbir şey yapmadan beklerken, antrenör de minderi terk etti. Yaşanan gerginlik üzerine olayın büyümemesi için salona polis çağrılarak, tutanak tutuldu ve vilayet seçmeleri ertelendi.

O anlar bir seyircinin cep telefonu kamerasına yansıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.