Aliyev: Rusya’nın kelam verdiği üzere Ermeni silahlı güçleri Karabağ’dan çekilmedi

Aliyev, iktisat kurmaylarıyla yaptığı toplantıda Karabağ Savaşı sonrasındaki durum ve Ermenistan’la bağlantılara yönelik açıklamalarda bulundu.

Savaş sonrasında Azerbaycan-Ermenistan bağlarının olağanlaşmasına yönelik birtakım adımlar atılmış olsa da şimdi net bir sonuç elde edilmediğini belirten Aliyev, savaşın üzerinden 1 yıl 8 ay geçmesine karşın Ermenistan’ın hâlâ yükümlülüklerini yerine getirmediğini sav etti.

AA’nın haberine nazaran, Aliyev, hudut çizgisini belirlemek için oluşturulan çalışma kümelerinin birinci toplantılarını yapmalarının ve Azerbaycan’ın önerdiği, barış muahedesinin temelini oluşturacak 5 koşulun Ermenistan tarafından kabul edilmesinin olumlu gelişmeler olduğunu ancak şimdi net adımların atılmadığını lisana getirdi.

‘KONU BUGÜNE KADAR ÇÖZÜLMEDİ’

Olumsuzlukların ise daha fazla olduğuna dikkati çeken Aliyev, şöyle devam etti:

“Bunlardan biri de Ermenistan’ın 10 Kasım 2020’de imzalanan bildiride belirtilen hususları ele almayı reddetmesidir. 10 Kasım bildirisi aslında Ermenistan’ın teslimiyet dokümanıdır ve mağlup taraf olarak yükümlülükler üstlenmiştir. Bu yükümlülükler biri de Ermeni silahlı güçlerin Karabağ’dan çekilmesidir. Bu husus bugüne kadar çözülmedi.

Konuyu tekraren gündeme getirdik lakin Ermenistan uzatıyor. Birebir vakitte, bu mevzuyu Rusya’nın askeri idaresi önünde de gündeme getirdik ve birkaç ay evvel Azerbaycan’ı ziyaret eden Rusya Savunma Bakanlığı’nın üst seviye bir yetkilisi bizim savunma bakanlığımıza Ermeni silahlı güçlerin hazirana kadar Karabağ’dan çekileceğine dair kelam verdi.

‘RUSYA ONLARI ZORLAMIYOR’

Temmuzun ortasına geldik ancak bu sorun çözülmedi. Ermenistan, 10 Kasım bildirisine muhalif davranmakta, yükümlülüğünü yerine getirmemektedir. 10 Kasım bildirisinde imzası bulunan Rusya tarafı da onları buna zorlamıyor. Elbette bu, kabul edilemez bir durum. Ermeni silahlı güçlerin Azerbaycan topraklarında kalması katiyetle kabul edilemez. Biz galip ülkeyiz, toprak bütünlüğümüzü geri kazandık. Ermenistan silahlı güçlerini Azerbaycan topraklarından çekmek istemiyorsa, bunu bize açıkça söyleyin, biz de işimizi bilelim. Karşılığımız ne olacak? Tahminen de artık söylemek uygun olmaz. Lakin bu, 10 Kasım bildirisinin ağır ihlalidir.”

Aliyev, Ermenistan’ın Zengezur Koridoru’yla ilgili yükümlülükleri konusunda da şimdi net bir adım atmadığını kelamlarına ekledi. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.