ABD’de kürtaj kaosu: Biden kelam verdi, Google adım attı

ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarması ülkede büyük kaos yarattı. Lider Joe Biden, kürtaj olmak için seyahat edecek bayanların tutuklanabileceği ihtarında bulundu. Google da, kürtaj kliniklerine giden bayanların yargılanmasının önüne geçmek için pozisyon geçmişiyle ilgili dataları kaldıracak.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin ülkede 50 yıldır yürürlükte olan ve kürtajı anayasal bir hak olarak tanıyan “Roe v. Wade” kararını bozmasına yansılar giderek büyüyor.

ABD Lideri Joe Biden, kimi eyaletlerde kürtajın yasaklanması nedeniyle kürtaj olmak için seyahat edecek bayanların federal idare tarafından korunacağını açıkladı.

Demokrat eyalet valileriyle düzenlediği sanal toplantıda konuşan Biden, kürtaj yasağı getirecek birtakım eyaletlerin operasyon için öteki eyaletlere geçmek isteyen bayanları gözaltına alabileceği ihtarında bulundu. Biden, idaresinin bu bayanları koruyacağı ve kürtajın yasaklanacağı eyaletlerde sonraki gün haplarına erişimin de teminat altına alınacağı kelamı verdi.

Kürtaj kararına karşı ABD’nin birçok yerinde kitlesel hareketler düzenleniyor.

ABD Lideri, Demokratların orta seçimlerde kazanacağı muvaffakiyetlerin kimi eyaletlerde kürtaj hakkının tekrar sağlanmasına yol açacağını da tabir etti.

GOOGLE, KÜRTAJ MERKEZİNE GİDEN BAYANLARIN DATALARINI SİLECEK

Ülkede 13 eyalet mahkeme kararı sonrasında kürtaj hakkını engellemiş ya da büyük ölçüde kesmiş durumda. Ülkede kararın iptali talebiyle birçok eyalette yasal süreç başlatıldı.

Öte yandan teknoloji devi Google, kürtaj olmak için ABD içinde seyahat edecek bayanların yargılanmasının önüne geçmek üzere adım attı. Google, tedbir olarak kullanıcıların pozisyon geçmişiyle ilgili dataların kaldırılacağını duyurdu.

Böylece kürtaj kliniğine, aile için şiddet ya da danışmanlık merkezine giden bayanları takip etmenin önlenmesi amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.