AB duyurdu: Ruslar için vize zorlaşacak

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, Rus vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayan ve 2007 yılından bu yana yürürlükte olan muahedeyi tümüyle askıya aldığını duyururken, AB Komitesi, Schengen bölgesi üyelerine “güvenlik” gerekçesiyle Rus vatandaşlarına verilecek vizelerin kapsamlı bir halde gözden geçirilmesini istedi.

AB Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, AB ile Rusya ortasındaki vize kolaylaştırma muahedesinin büsbütün askıya alındığı, bundan sonra Rus vatandaşları için vizeyle ilgili genel kuralların geçerli olacağı bildirildi.

Açıklamada, “Bu, vize müracaat fiyatının 35 eurodan 80 euroya yükselmesine, ek doküman sunma muhtaçlığına, uzayan vize süreç müddetlerine ve çok girişli vizelerin verilmesi için daha kısıtlayıcı kurallara neden olacaktır.” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Bir vize kolaylaştırma muahedesi, pahaları paylaştığımız muteber ortaklarımızın vatandaşlarına AB’ye ayrıcalıklı erişim sağlıyor. Rusya, sivillere yönelik ayrım gözetmeksizin akınları da dahil olmak üzere, haksız başlattığı savaşıyla bu itimadı kırmış ve temel pahaları ayaklar altına almıştır. Bugünkü karar, Rusya’nın aksiyonlarının direkt bir sonucu ve Ukrayna’ya ve halkına olan sarsılmaz bağlılığımızın bir diğer delilidir.”

Karar, 12 Eylül’den itibaren geçerli olacak.

AB üyesi Letonya, Litvanya, Estonya ise Rusya ve Belarus’tan gelecek Rus vatandaşlarına eylül ortasından itibaren diplomat ve tır sürücüleri hariç kapıyı kapatma kararı almıştı.

AB KURULU: VİZE MÜRACAATLARI DAHA SIKI İNCELENSİN

Bu ortada AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Finlandiya İçişleri Bakanı Krista Mikkonen ile bu ülkenin Rusya ile hudut kenti Nuijamaa’da yaptığı görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Johansson, “Ukrayna’daki savaş bizim güvenliğimiz için de tehdit oluşturuyor. Saf olmamız gerekiyor. Putin’in maksadı, AB’yi imha etmek.” dedi.

AB Komitesi temsilcisi, “İnsanların toplumsal bir isyanı, şiddeti, bu cins şeyleri kışkırtmak, propaganda yapmak hedefiyle AB topraklarına gelme ihtimalini dışlayamayız. Bu da, bizim (vizeleri) daha derinlemesine incelememizi gerektiren bir durum oluşturuyor.” diye konuştu.

AB Komisyonu’nun cuma günü üye devletlerin, “muhaliflere, gazetecilere, insani yahut ailevi nedenlerle müracaat sahiplerine” vize vermede öncelik vermelerini sağlamak için genelge yayınlayacağını belirten Johansson, “Ama gerekli olmayan nedenlerle gelenler için sahiden çok ancak çok derinlemesine bir inceleme gerekiyor ve daha fazla kısıtlayıcı olmamız gerekiyor. Üye ülkelere Ruslara verilen vizeleri gözden geçirmesi gerektiğini söylüyoruz” dedi.

AB Komitesi temsilcisi, AB üyesi ülkelere gelen birtakım Rusların Ukraynalı mültecileri kışkırttığı görüşünü lisana getirdi.

Buraya gelmeden evvel Riga’da görüşmelerde bulunan AB Komitesi temsilcisi, Letonya, Litvanya, Estonya ve Polonya’nın Avrupa vizeli Rus vatandaşlarının topraklarına girişini süreksiz olarak kısıtlama kararına da değinerek, Baltık ülkelerinin, bu kararın AB Kurulu tavsiyesiyle uyumlu olduğu yolunda kendisine görüş belirttiklerini söyledi.

Rusya ile 1300 kilometre uzunluğunda ortak hududu bulunana Finlandiya’nın Rusya ile birtakım ortak hudut kapılarını kapatma teşebbüsüne ait olarak AB Komitesi temsilcisi, Finlandiya’nın telaşlarını anladığını belirtti ve Helsinki’nin özgür iradesiyle bu kararı alabileceğine dikkat çekti.

AB Komisyonu’na nazaran, Schengen bölgesi vizesine sahip Rus sayısı şu anda bir milyondan az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.